Capital.ba

Skupština Srbije raspravlja o budžetu

23.11.2012. / 11:12

BEOGRAD, Skupština Srbije započeće danas debatu o budžetu Srbije za narednu godinu, koji predviđa deficit od 121,9 milijardi dinara.

Prema Prijedlogu zakona o budžetu za 2013. godinu, ekonomska i fiskalna politika u narednoj godini biće usmjerena na makroekonomsku stabilnost, ubrzanje privrednog rasta i usporavanje pada zaposlenosti, smanjenje fiskalnog deficita i usporavanje rasta javnog duga i strukturne reforme.

Procijenjuje se da će stopa realnog rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji u 2013. iznositi dva odsto, a stopa inflacije 5,5 odsto.
Umjeren ekonomski rast u 2013. očekuje se na osnovu oporavka aktivnosti u većini sektora privrede i poboljšanja stanja privrede zemalja koje su glavni spoljnotrgovinski partneri Srbije.

Fiskalna konsolidacija u cjelini u 2013. zasniva se na poreskoj reformi, ograničenom rastu plata zaposlenih u javnom sektoru i penzija, uštedama kroz sprovođenje reformi, te povećanje efikasnosti javnog sektora.

Konsolidovani budžet države za 2013. je planiran sa deficitom od 132,3 milijardi dinara, odnosno 3,6 odsto BDP.

Prihodi republičkog budžeta planirani su na nivou od 956,44 milijarde dinara, a rashodi od 1.078,32 milijarde, navedeno je u Prijedlogu budžeta.

Poreski prihodi iznose 837,1 milijardi, a neporeski prihodi i primanja iznose 103,3 milijarde, dok ostatak čine donacije u iznosu od 1,2 milijarde dinara.

Rashodi za zaposlene, uz transfere organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja, predstavljaju najveću rashodnu stavku budžeta.

Ograničenjem indeksacije zarada u oktobru 2012. godine i u aprilu 2013. godine postižu se značajni efekti u smanjenju javne potrošnje, ali uz očuvanje standarda stanovništva.

Transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja imaju najveće učešće u strukturi ukupnih rashoda i izdataka budžeta za 2013. godinu, od 302,87 milijarde dinara.

Prema Zakonu o budžetskom sistemu krajnji rok za usvajanje budžeta je 15. decembar. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!