Capital.ba

“Sitigrup” nije u sukobu interesa?

20.05.2010. / 11:29

BEOGRAD, Komisija za javne nabavke zaključila je da amerilka “Sitigrup” nije u sukobu interesa za posao savjetnika u prodaji Telekoma.
Vlada Srbije, pitanje o sukobu interesa konzorcijuma “Sitigrup” nije ni razmatrala jer ga nema, piše Blic.

Ipak, stručnjaci upozoravaju da se američki konzorcijum nalazi u sukobu interesa jer radi za „Dojče telekom“

U izvodu iz konkursne dokumentacije koji je Ministarstvo finansija dostavilo redakciji “Blica”, a kojima se reguliše pitanje sukoba interesa, pažljivom analizom, može se zaključiti da „Sitigrup“ zapravo može da obavlja posao konsultanta. Ipak, nezavisno od konkursne dokumentacije, stručnjaci su ubjeđeni da američka firma nikako ne bi smjela da dobije posao.

U Ministarstvu finansija su međutim, naveli da će, ukoliko je tehnički dio ponude ispravan, biti donijeta odluka o tome kada će biti otvorena finansijska ponuda.

Tender za izbor savjetnika za prodaju djela državnih akcija u Telekomu raspisan je 12. aprila, a pravo učešća imale su investicione banke koje su u posljednje tri godine obavile najmanje jednu transakciju telekomunikacionih preduzeća iz Evrope, sa Bliskog istoka ili iz Zajednice nezavisnih država, vrijednosti veće od 500 miliona evra.

Kako je ranije navela ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić, finansijski savjetnik trebalo bi da odredi optimalni paket akcija za prodaju i predloži vremenski raspored događaj oko raspisivanja tendera.

Vlada Srbije posjeduje 80 odsto akcija u Telekomu Srbija. Preostalih 20 odsto akcija je u vlasništvu grčke kompanije OTE, u kojoj Dojče Telekom ima 30 odsto kapitala.

Tender na jesen, prodaja dogodine

Prema ranijim najavama iz Vlade Srbije, očekuje se da će tender za prodaju dijela akcija Telekoma Srbije biti raspisan krajem ljeta ili početkom jeseni ove godine.

Zanimljivo je međutim i to da akcije Telekoma i pored svih očekivanja neće biti prodate ove godine, već tek narednog ljeta. O tome svjedoče rokovi i procedure koje prije toga moraju da se ispoštuju. Jedan i po mjesec je potreban da se izabere savjetnik, koji zatim piše prijedlog o prodaji naredna tri mjeseca.

Zatim je potrebno mjesec dana da državni organi usvoje prijedlog i donesu odluku o raspisivanju tendera. Tender obično traje tri mjeseca, a za otvaranje ponude potrebno je mjesec dana, i još dvije nedelje za žalbe. Zatim slijedi primopredaja firme, koja bi po našoj računici i kada bi sve teklo po planu bila moguća tek na ljeto 2011. godine. Blic

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!