Capital.ba

Siromaštvo na globalnom nivou biće prepolovljeno do 2015.

11.04.2008. / 7:00

VAŠINGTON,  Svijet je na putu da do 2015. smanji broj ekstremno siromašnih na polovinu, ali će Afrika daleko zaostajati za tzv. milenijumskim razvojnim ciljevima, saopštili su Svjetska banka (SB) i Međunarodni monetarni fond  (MMF).
  U najnovijem izveštaju dvije globalne institucije upozorava se takođe da je nužna hitna akcija da bi se obuzdale klimatske promjene, koje prijete da uzmu veliki danak, naročito u najsiromašnijim zemljama, i da zaustave napredak u borbi protiv siromaštva, preneio je Rojters.
  U Globalnom izvještaju za 2008, izdatom uoči sastanaka MMF i Svjetske banke ovog vikenda u Vašingtonu, navodi se da je snažan ekonomski rast u većini zemalja u razvoju doprinjeo smanjenju globalnog siromaštva.
  Između 1990. i 2004. broj ekstremno siromašnih – koji žive od manje od jednog dolara dnevno – smanjen je za 278 miliona, pri čemu u posljednjih pet godina tog perioda za 150 miliona, navodi se u izvještaju.   Računa se, međutim, da je u kategoriji ekstremno siromašnih još uvijek oko milijarda ljudi.
  Broj najsiromašnijih najviše je smanjen u regionu istočne Azije, gdje je zabilježen i najveći privredni razvoj, koji su predvodile Kina i Indija.
  S druge strane, ekonomski rast u afričkim zemljama bio je neujednačen – u 18 zemalja je tokom posljednje decenije registrovan  jak privredni rast od oko 5,5 odsto godišnje, dok je 20 drugih zemalja  ostvarivalo nizak stepen rasta od oko dva odsto godišnje.
  Najslabiji rezultati u ostvarivanju osam zacrtanih milenijumskih ciljeva postignuti su u oblasti smanjenja smrtnosti majki i dece, a znatno se zaostaje i na poljima obezbeđivanja osnovnog obrazovanja, prehrane i adekvatnih sanitarnih uslova.
  Predsjednik SB Robert Zelik je istakao da je lično zabrinut zaostajanjem u borbi s glađu i pothranjenošću, koje je nazvao “zaboravljenim” milenijumskim ciljevima. Zelik je napomenuo da su visoke cijene hrane i energije u posljednje vrijeme privukle veću pažnju na ovaj problem, ali da to nije dovoljno, tim prije što se računa da će visoke cijene potrajati nekoliko godina.
  Zelik i izvršni  direktor MMF-a Dominik Stros-Kan naglašavaju opasnost koju za privredni rast zemalja u razvoju predstavlja kriza na finansijskom sektoru, koja je otpočela problemima na hipotekarnom tržištu SAD.
  Što se tiče prirodne sredine, u izvještaju stoji da je smanjenje siromaštva u svijetu neodrživo ako se uništavaju šume, osiromašuje riblji fond, zagađuju vazduh i voda i degradira zemljište. Ocjenjuje se da ti faktori “potkopavaju dugoročne perspektive rasta mnogih zemalja u razvoju”.
  U izvještaju se poziva na koordinisanu akciju da bi se izbjegle daljnje klimatske promjene, budući da ekstremne situacije, kao što su suše i poplave, u najsiromašnijim zemljama u razvoju mogu da dovedu i do konflikata i međudržavnih migracija stanovništva.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!