Capital.ba

“Sinopek” smanjuje preradu nafte

15.11.2008. / 8:12

PEKING, Najveći azijski prerađivač sirove nafte, kineski “Sinopek”, smanjiće u novembru proizvodnju derivata za deset odsto u odnosu na rekord iz jula, budući da usporavanje privrednog rasta u toj zemlji uzrokuje i pad tražnje goriva, objavili su juče neimenovani zvaničnici kompanije.
 Oni su naveli da će počev od ovog mjeseca “Sinopek”, državna firma koja pokriva više od polovine kineske tražnje goriva, prerađivati oko 15 miliona metričkih tona nafte mjesečno ili 3,65 miliona barela na dan.
 “Sinopek” smanjuje proizvodnju uprkos tome što su se, zbog pojeftinjenja nafte, povećale marže za prerađivače te sirovine.
 Tražnja goriva u Kini pada pošto se zatvaraju fabrike, a avioprevoznici smanjuju broj letova, dok je u trećem tromjesečju ta četvrta po veličini privreda u svijetu ostvarila najmanju stopu rasta još od 2003.
 “Smanjenje proizvodnje je u skladu sa trenutnom situacijom na kineskom tržištu, odnosno izgledima za dalji pad tražnje goriva. Deset odsto je značajna brojka i vjest o tome će sigurno uzrokovati dalje pojeftinjenje nafte na svjetskom tržištu”, izjavio je analitičar konsultantske firme “Pervin end Gerc”, Viktor Šam.
 Obim prerade nafte u Kini, uključujući količine koje prerađuju kompanija “Petročajna” i manje privatne rafinerije, dostigao je u julu ove godine rekord od 30,3 miliona tona, a u oktobru je pao na 29,8 miliona tona, pokazali su podaci kineske Carinske uprave. Blumerang

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!