Capital.ba

Sindikati protiv prodaje Telekoma

22.03.2010. / 17:07

BEOGRAD, Reprezentativni sindikati Telekoma Srbije saopštili su da kompaniju u ovom trenutku ne treba prodati, uprkos tome što predstavnici vlasti imaju drugačiji stav.

“Stav Sindikata Telekoma Srbija je da smo protiv većinske privatizacije najuspešnije srpske kompanije, koja donosi najveću dobit državi”, rečeno je poslije potpisivanja sporazuma o saradnji reprezentativnih sindikata u grupi Telekom.

Predsjednik Jedinstvenog sindikata Slavoljub Kandić rekao je da bi većinska privatizacija Telekoma za građane značila povećanje cijena, smanjenje broja zaposlenih i neizvjesnost za radnike.

On je naveo da Telekom ima konkrenciju u fiksnoj i mobilnoj telefoniji i internetu i da i uspješno posluje, od čega država ima koristi, a građani imaju najnižu cijenu. “Želimo nam je da čujemo od premijera i nadležnih ministarstava na osnovu kojih argumenata su oni zaključili da je sada pravo vreme za prodaju Telekoma”, rekao je Kandić i kazao da ih do sada niko iz Vlade Srbije nije kontaktirao.

Predsjednik Sindikata Telekoma Srbije Miroslav Joksimović rekao je da traže da počne razgovor sindikata, poslovodstva i Vlade Srbije i da se poštuju norme Evropske socijalne povelje vezao za socijalani dijalog.

On je naveo i da sindikat traži sastanak sa Vladom Srbije o mogućnoj privatizaciji Telekoma. “Hoćemo da znamo šta država planira i koji deo Telekoma će da proda, da razgovaramo o socijalnom programu u mogućoj privatizaciji i tehnološkom višku i otpremninama”, rekao je Joksimović.

Iako premijer Mirko Cvetković kaže da se privatizacija Telekoma može ostvariti prodajom jednog dijela akcija, pri čemu bi država zadržala drugi dio, sindikati upozoravaju da je većinska privatizacija kompanije moguća i ako bi država prodala svega pet odsto akcija.

Joksimović je objasnio da je grčka kompanija OTE vlasnik 20 odsto akcija tog preduzeća, a građani, zaposleni i bivši zaposleni imaju oko 25 odsto, što je ukupno 45 odsto akcija koje trenutno nisu u vlasništvu države, pa bi država sa još pet odsto prodatih akcija izgubila svoj većinski dio.

On je kazao da je prvenstveni cilj sindikata pritisak na institucije da bi se ostvario dijalog između vlade, poslodavca i sindikata. “Telekom jeste uspešno preduzeće, ali ako se ne bude sprovodila adekvatna politika, doći će do slabljenja pozicije na tržištu i tada će zaista biti neophodna privatizacija”, rekao je on i dodao da je samo u toku protekle dvije nedelje oko 30 vrhunskih inženjera otišlo u konkurentske kompanije.

Prema njegovim riječima, uprkos spekulacijama u javnosti da zaposleni imaju visoka primanja, činjenica je da radnici primaju platu koja čini svega 10 odsto ukupnog prihoda kompanije.

“U Evropi je praksa da najmanje 25 odsto od prihoda kompanije ide na zarade, a kod nas ovaj mali procenat dovodi do toga da najveći broj zaposlenih ima platu oko 35.000 dinara”, naveo je Joksimović.

“Ukoliko dođe do privatizacije, neophodno je utvrditi odgovarajući socijalni program za one koji postanu tehnloški višak, ali i obaveze novog vlasnika prema zaposlenima koji ostaju da rade”, ocijenio je on.  Beta, Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!