Capital.ba

Seljaci žele njive na lizing

08.01.2011. / 10:07

BEOGRAD, Poljoprivrednici u Srbiji su svjesni da će, po otvaranju granica prema Evropskoj uniji, biti u potpuno inferiornom položaju sa evropskim seljacima koje država dotira i koji imaju krupne posjede po više stotina hektara. Upravo stoga je više udruženja poljoprivrednika zatražilo od državnih organa da subvencionisanim kreditima Vlada pomogne mladim seljacima da kupe njive kako bi i oni mogli da ukrupne svoje posjede.
Oni podsjećaju i na zahtjev stranih investitora u Srbiji koji su u “Bijeloj knjizi” preporučili Vladi Srbije da država treba da donese nacrt zakona o lizingu nekretnina.
– To se može primjeniti i u poljoprivredi koja je i po sadašnjoj Vladi Srbije, makar deklarativno, jedan od stubova srpske ekonomije – kaže za “Novosti” predsjednik udruženja Klub 100 P plus, poljoprivrednik Vojislav Malešev. – Treba, dakle, i mladim parovima dati zemlju na lizing ili po nekom sličnom modelu.
On dodaje da su gorući problemi srpskog agrara sitni posjedi i nedostatak zemljišta kao osnovnog sredstva za rad i to, kaže, najviše pogađa mlade poljoprivrednike.
– Bio bi veliki podsticaj srpskom agraru kada bi država omogućila mladima do 40 godina da kupe do 100 hektara zemlje, uz povoljnu kamatu, kakva je ona za kupovinu stanova. Mlađi ratari imaju gdje da žive, u porodičnim su kućama i nisu im potrebni stanovi već zemljište. Treba im zato omogućiti da do preko potrebnih njiva dođu uz kredit na 15 ili 20 godina, sa kamatom od oko četiri odsto. Ako je država mogla da kreditira i na taj način stambeno obezbijedi mlade bračne parove, što ne bi i mlade seljake – kaže Malešev.
Hektar 2.500 evra
Svojevremeno je bilo nagovještaja iz Uprave za zemljište po kojima bi Ministarstvo poljoprivrede donijelo uredbu o otkupu poljoprivrednog zemljišta od staračkih domaćinstava. Prosječna cijena zemlje je oko 2.500 evra po hektaru, u zavisnosti od lokacije.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!