Capital.ba

Ruskim biznisom upravljaju lijepe i uspješne žene

09.03.2016. / 17:40

zenaMOSKVA, Rusija je, prema godišnjem izvještaju “Žene u biznisu”, izbila na prvo mjesto po broju žena rukovodilaca.

U modernoj Rusiji povećao se broj žena u velikim kompanijama; na čak 40 odsto visokih upravljačkih pozicija nalaze se upravo pripadnice nježnijeg pola. Potpuno novi tip žena u Rusiji su – žene preduzetnici.

U prosjeku one imaju 36 godina, muža i djecu. Interesantno je da su, prema statističkim podacima, žene koje imaju porodicu čak poslovno uspješnije. Ove žene se obično ostvaruju u sferi srednjeg biznisa, imaju visoko obrazovanje i konstantno se dodatno školuju. U većini slučajeva one imaju sopstveni biznis i svojstvena im je društvena mobilnost, nove ideje.

Žene su vrlo predane poslu, a njihov stil upravljanja je veoma kolegijalan. Žene u biznisu Prema podacima sveruske društvene organizacije “Ruska akademija biznisa i preduzetništva”, Rusija danas zauzima lidersku poziciju po broju žena koje se nalaze na rukovodećim mjestima. Uz to, ženski biznis se razvija dinamičnije nego muški. Ne smije se prenebregnuti činjenica i da od ukupnog broja menadžera u Rusiji, trećinu čine žene i one imaju i do 25 odsto veću platu u odnosu na muškarce.

Primjer uspješne poslovne žene, koja je uz to i porodično ostvarena je i Ekatarina Trofimova, koja je do prije godinu dana bila prva potpredsjednica “Gasprom banke”, a sada se nalazi na čelu najveće ruske agencije za istraživanje rejtinga AKRA. Odgovarajući na pitanje u kojim aspektima biznisa žena ima apsolutne prednosti u odnosu na muškaraca, Trofimova za Sputnjik kaže da to sve zavisi od konkretne osobe, njenog iskustva i ličnih kvaliteta.

“Mnogo puta sam imala prilike da se uvjerim da ne postoje isključivo muške ili ženske sfere biznisa. Vjerovatno neću biti posebno originalna ako kažem da je najvažnije postojanje želje za stalnim ličnim napretkom i rastom, uporni rad i vjera u svoje snage”, naglašava ona. Trofimova dodaje da ona nema naviku da svijet dijeli na “muški” i “ženski”, jer smatra da je takav pogled pomalo arhaičan. Završila je Državni univerzitet ekonomije i finansija u Sankt Peterburgu, ali i stekla zvanje stručnjaka za upravljanje finansijama i porezima na čuvenoj pariskoj Sorboni. Od 2000. do 2011. godine Trofimova se nalazila na čelu grupe za Rusiju i ZND u kompaniji za istraživanje rejtinga “Standard i purs” u Parizu.

“Na poslu je važno postaviti se kao profesionalac i maksimalno koristiti sopstvene kvalitete i sposobnosti. Kao generalna direktorka AKRA, zadužena sam i za formiranje radnih timova. Zato je moj zadatak da u svakom kandidatu i kandidatkinji vidim sav mogući potencijal”, ističe ona.

Na pitanje šta to ide na ruku ženama u modernoj Rusiji kako bi ostvarile uspjeh u karijeri, bivša potpredsjednica “Gasprom banke” kaže da je oduvijek smatrala da bi svako pred sebe trebalo da postavi globalniji i interesantniji cilj od pukog “karijerizma”.

“Kao direktorka AKRA pred sebe stavljam zadatak da stvorim kompetentnog igrača na finansijskom tržištu koji će napraviti kvalitetan proizvod i time povećati efikasnost i transparentnost ruske ekonomije. Moja karijera je najprije instrument dostizanja ovog cilja”, ističe ona.

Ruska kultura tretira ženu s poštovanjem Istorijski, žene u Rusiji su od davnina imale šira ekonomska i politička prava nego njihove zapadne “koleginice”. Na primjer, u Domstroju – ruskom spisu iz 16. vijeka, vidi se da je muškarac koji ne poštuje ženu bio strogo kritikovan. Čak ni tada, prije više vijekova, kada su u mnogo čemu i u zapadnoj Evropi muško-ženski odnosi bili drugačiji nego danas, nije bilo prihvatljivo tući ili ponižavati ženu u Rusiji. Naprotiv, ruske žene su i onda imale pravo da raspolažu svojom imovinom, vode poslove, ali i da podižu novac iz štedionice bez prethodne pismene dozvole supruga.

Ovim okolnostima se može protumačiti to što danas u modernoj Rusiji nisu posebno popularne agresivne forme feminizma kao u Evropi i Americi gdje su se žene decenijama borile za ono što se u ruskom društvu podrazumijevalo kao norma. Mora se pomenuti i veoma bitna uloga sovjetske vlasti u podizanju socijalnog statusa žene. Ona je dobila pravo da glasa čak 30 godina ranije nego Francuskinja, pravo na rad i podjednaku platu kao i muškarac, pravo na obrazovanje. Žena je uživala prednosti razvijenog sistema jaslica i dječjih obdaništa kako bi imala vremena i mogućnosti da se bavi poslom ili sobom.

Zvanično priznanje važne uloge žene u SSSR-u je bilo i proglašenje 8. marta za državni praznik i neradni dan. Ova tradicija se očuvala i u modernoj Rusiji – ovaj praznik se još naziva i danom ljubavi i proljeća, koji vrlo rado i aktivno praznuju svi. Ruskinje se danas odlikuju i veoma istančanom ženstvenošću u svakoj situaciji: one se trude da uvijek budu lijepo odjevene, sa sređenom frizurom i prikladnom šminkom. Žene u Rusiji žele da svkodnevno budu lijepe, bez nekog posebnog razloga.

Nije sve ružičasto Sfere u kojima žene najviše “karijerno rastu” su, prema podacima agencije “Kontakt”, hotelijerstvo i turistički biznis, farmaceutska industrija, industrija ljepote i sporta, kao i reklama i mediji. Već pomenuta organizacija “Ruska akademija biznisa i preduzetništva” u svom izvještaju navodi da se žene posebno dobro snalaze u prehrambenoj industriji. Ipak, da nije sve ružičasto govori i podatak ruske agencije za zapošljavanje “Kontakt” – žene se češće susreću sa diskriminacijom pri traženju zaposlenja.

Uprkos prethodnim primjerima iz prakse, podaci agencije “Kontakt” govore da kompanije ipak u četiri od pet slučajeva traže muškarca za poziciju top-menadžera. Pojedina istraživanja pokazuju i da većina Rusa misli da bi žena na prvom mjestu trebalo da se posveti djeci i porodici. Stoga, ispitanici smatraju da žene nisu u poziciji da se u potpunosti posvete karijeri. Takođe, većina smatra da, pošto su žene po prirodi opreznije, one ne mogu da se nose sa velikim rizicima.

Međutim, mnoga istraživanja pokazuju upravo suprotno: kada je žena na rukovodećoj poziciji, rezultati koje postiže radni kolektiv nisu ništa lošiji u odnosu na kolektive kojima rukovode muškarci. Naprotiv. Najčešće se ispostavi da su žene daleko fleksibilniji lideri u odnosu na muškarce, a zato i uspješnije. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!