Capital.ba

Ruski milioneri ne vjeruju u Rusiju

24.09.2012. / 10:36

MOSKVA, Ruski biznismeni su toliko nezadovoljni poslovnom klimom u Rusiji, da ne žele da razvijaju biznis u zemlji i ne namjeravaju da ga predaju svojoj djeci u nasljeđe.

Oni žele da već zarađeni novac prije ulažu u nepokretnosti u inostranstvu, pokazali su podaci istraživanja švajcarske banke UBS i kompanije “Kampden velt”.
Istraživanjem je obuhvaćen ne samo uzak sloj oligarha koji, kako se u svijetu smatra, eksploatišu bogatstvo svoje zemlje zahvaljujući tijesnim vezama s vlašću, već i nova klasa preduzetnika, umnogome slična poslovnoj eliti Zapada, koja bogatstvo ostvaruje svojim radom.

Većina ispitanika (95 odsto), čiji godišnji promet od biznisa dostiže od 50 miliona do milijardu dolara, nije zadovoljna poslovnom klimom u Rusiji jer, prema njihovoj ocjeni, ne podstiče preduzetništvo.

Približno 46 odsto biznismena je izjavilo da ne žele da dalje razvijaju poslove u Rusiji, 45 odsto planira razvoj biznisa u Evropi, a 25 odsto u zemljama Zajednice Nezavisnih Država.

Ruske biznismene brine nizak nivo korporativnog upravljanja u zemlji, a pri tom sami tvrde da se ne pridržavaju pravila upravljanja.
Oni takođe ne vjeruju u poboljšanje korporativnog upravljanja u Rusiji.

Glavna prijetnja sa kojom se suočava njihov biznis je, kako je uvjereno 55 odsto ispitanika, korupcija.
Milioneri ne vjeruju u sposobnost vlasti da promijeni poslovnu klimu jer je samo 14 odsto njih odgovorilo potvrdno na pitanje da li su nedavne reforme otvorile nove mogućnosti za poslovanje.

Polovina ispitanika je kao problem navela “neuravnoteženost tokova novca” u ekonomiji, a 30 odsto se požalilo na nedostupnost kredita.

Ruski preduzetnici prednost daju pozajmljivanju od inostranih banaka. U posljednjih 12 mjeseci je 47 odsto anketiranih uzelo kredite od stranih banaka, a samo 13 odsto od ruskih, dok je 2009. od domaćih banaka uzelo zajmove 92 odsto ispitanika.

Partnerski odnosi u Rusiji se, kao i prije 20 godina, grade među prijateljima i porodicama u biznisu, kako ističu, nije mjesto.

“Ne želimo da naša djeca rade tako mnogo kao mi. Želimo da oni vode lakši i prijatniji život na bezopasnom mjestu. Zbog toga većina nas mašta da proda biznis”, ističu ruski biznismeni.

Ostavljanje biznisa djeci sada ne želi 95 odsto ispitanika, mada je 65 odsto njih izjavilo da će za desetak godina ili duže ponovo razmisliti o tome.

Problem nije samo u tome, što roditelji ne žele da podjele vlast s djecom ili što im je žao djece, već milioneri nisu uvjereni da njihovi potomci imaju dovoljne navike da bi mogli da rukovode kompanijama.

“Oni imaju sve i ne shvataju koliko šta vrijedi”, kažu oni.

Ruski milijarderi prednost daju ulaganju viška novca u akcije – i u Rusiji i u inostranstvu, pri čemu 42 odsto ispitanika najviše voli zlato.
Najpopularniji vid ulaganja novca sada su nekretnine i to u inostranstvu, čemu prednost daje 79 odsto anketiranih.
Rusija je jedan od lidera u svijetu po broju milijardera, kao i domaćinstava s prihodima većim od 100 miliona dolara. Ruski bogataši, međutim, praktično nisu zainteresovani za usluge o upravljanju aktivama i 58 ispitanika ne koristi takve servise. Povećanje bogatstva je za njih samo “navika”, a ne cilj. Mnogi jednostavno ne žele da još nekome povjere upravljanje svojim bogatstvom i ne prave dugoročne planove. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!