Capital.ba

Rusi šalju kući radnike Rafinerije ulja

27.05.2019. / 14:34

MODRIČA – Rafinerija ulja Modriča će od 1. juna poslati kući 52 radnika „na čekanje“, a prethodno je za oko 15 radnika uprava odbila produžiti ugovor o radu, potvrdio je danas za portal CAPITAL predsjednik Sindikalne organizacije Rafinerije Zlatko Tanasić.

rafinerija ulja modriča

On je rekao da su radnici generalno zabrinuti i da je čak određen broj radnika napustio preduzeće.

„Plašimo se da toga ne bude i više i upozorili smo poslovodstvo na to. U prvi mah je bilo govora o tome da radnici dobiju 50 odsto plate tokom čekanja, ali smo uspjeli da to podignemo na 70 odsto“, naglasio je Tanasić.

Radnici Rafinerije Modriča pridružiće se radnicima Rafinerije nafte Brod koji će, takođe, od 1. juna biti na čekanju, a o čemu smo pisali u tekstu Rafinerija nafte Brod šalje na čekanje 160 radnika.

Zvanično opravdanje za slanje radnika na plaćeno odsustvo je havarija koja se prošle godine desila na postrojenju Rafinerije nafte Brod, a iz kojeg je dolazila sirovina za Rafineriju u Modriči.

Tanasić kaže da je nekolicina radnika napustila Rafineriju svojom voljom, dok sa 15-ak radnika, kojima je krajem prošle godine istekao ugovor o radu na određeno, nije potpisan novi.

Rafinerije nafte i ulja, te banjalučki Nestropetrol, su u većinskom vlasništvu ruske firme Njeftegazinkor. Nad sudbinom sve tri kompanije, kao i četvrtom Optima grupom, visi akumulirani gubitak koji premašuje dvije milijarde maraka o čemu više možete pročitati OVDJE.

„Trenutno imamo oko 360 radnika, a od 1. juna na čekanje idu 52 radnika. Havarija u Rafineriji nafte Brod, koja se dogodila prošle godine, pogodila je i nas, jer se u postrojenju koje je uništeno radila sirovina za Rafineriju ulja. Zbog toga je donesena odluka da se dio Rafinerije Modriča koji je prerađivao tu sirovinu zaustavi i na čekanje od 1. juna idu 52 radnika. Na spisku su svi, od inženjera, rukovodilaca do radnika operatera na pogonima. Za vrijeme čekanja, koje će za sada trajati jedan mjesec, radnici će dobiti 70 odsto plate“, kazao je Tanasić.

On je istakao i da će radnicima biti ponuđeno da idu da rade na otklanjanju štete u Rafineriji nafte Brod i da dobiju punu platu.

Na pitanje zbog čega rafinerija u Brodu angažuje radnike rafinerije u Modriči, a svoje je poslala na čekanje, Tanasić kaže da će i oni biti pozvani da rade na pogonu koji je uništen.

„Čekamo još konačan prijedlog nakon čega ćemo razgovarati sa radnicima i vidjeti da li su zainteresovani za to. Očekujem da će se to postrojenje sanirati i da su namjere vlasnika ozbiljne. Naravno, sve to ide malo sporije, ali konačan dogovor je da to bude početkom januara iduće godine“, istakao je on.

Rafinerija ulja Modriča završila je prvi kvartal ove godine sa gubitkom od 791.960 KM, čime je akumulirani gubitak preduzeća povećan na 53,4 miliona KM.

Prvi kvartal ove godine bio je znatno lošiji za Rafineriju ulja u odnosu na isti prošlogodišnji period kada je bila u plusu od 770.751 KM.

CAPITAL je prošle sedmice objavio da će 160 radnika Rafinerije nafte Brod, koja već mjesecima ne radi, od 1. juna ići na plaćeno odsustvo.

Rafinerija nafte Brod obustavila je proizvodnju 9. januara ove godine, a prema najavama ruskih vlasnika ponovo bi trebalo da počne sa radom tek u januaru 2020.

CAPITAL: M. Čigoja

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Rusi šalju kući radnike Rafinerije ulja

    1. Mafijas na cekanju

      Mitre, posto uctivo pitas da ti odgovorim na pitanja: Oni koji su nas bombardovali su nacinili manje stete nego rusi u naftnom sektoru u RS ne racunajuci naravno ljude koji su izgubili zivote sto direktno sto indirektno od radijacije godinama poslije a posebno u nekoliko zadnjih mjeseci i godina jer tek sada dolazi na naplatu osiromaseni uranijum..a radni staz radnicima rafinerije sam povezao ja i svi ostali koji uplacuju doprinose i stvaraju novu vrijednost jer dodikova RS reprogramira poreske obaveze rafinerije (preko 100 miliona) duze od decenije…i sa takvim olaksicama oni su napravili milijardu obaveza bez ikakvih naznaka da ce se dug poceti smanjivati…jedina naznaka da dolazi velika promjena je havarija prije nekoliko mjeseci zbog koje rafinerija ima istu tehnicku spremnost kao i poslije rata..to ti je odgovor na prvo pitanje..ipak, sigurno je da je rafinerija u boljem tehnickom stanju nego poslije rata ali je ocigledno da se proizvodnja pod lihvarskim ruskim uslovima vise ne isplati..inace jel zna neko da li postoji rafinerija na svijetu koja posluje sa gubitkom ili mozda da li postoji rafinerija na svijetu koja nikad nije poslovala sa dobitkom…cestitam rusima i lokalnoj mafiji i svima koji podrzavaju takvu politiku..usli ste u Ginisovu knjigu rekorda mada vise odgovara Riplijeva knjiga Vjerovali ili ne..

    2. Costa.Costacurta

      Ako je Mitar budala ne znaci to da je i Staka Luda.

    3. mitar

      pa druze nisu nas rusi bonbardovali niti razvalili jugoslaviu de mi samo reci kad si tako pametan u kakom je stanju rafineria bila poslije rata i ko je povezo radni staz radnicima

    4. Transdnjestarska Republika Srpska

      tako je Mitre, sigurno je Dodik ugovoriJo to sa Putinom, sta je par miliona (vec je milijarda gubitaka ali da ne cjepidlacimo) gubitaka, bitno je da ti Mitre i ja zivimo dobro, u izobilju i mozemo sebi priustiti da se izvuku milioni u majcicu rusiju..jer nezavisnost je najbitnija a ne budjavi hljeb koji jedemo

      ..nadamo se ipak jednog dana, ne sutra ili sljedece godine ali jednog dana, mozda za generaciju ili dvije, da ce i Republika Srpska dostici zivotni standard Abhazije i Juzne Osetije jer imamo iste geografske, demografske i ekonomske osobine kojima je kumovao gradjanski rat:

      1. prirodne ljepote
      2. prepolovljen broj stanovnika od 1989. (RS -45%, Abhazija -60%)
      3. veliki dio populacije se bavi poljoprivredom
      4. drzavna preduzeca posluju sa velikim gubicima..
      5. i RS i Abzhazija u velikim dugovima
      6. korupcija na svim nivoima itd..

      ipak Abhazija je u prednosti jer su je priznali razvijene zemlje svijeta kao sto su Venecuela i Nikaragva..

      lazu nas da je u Venecuei 70% djece pothranjeno i da umiru od bolesti jer nemaju ni za lijekova, to prenose samo zli mediji iz amerike…ne vjerujte im, samo Mitar i Dodik znaju sta je dobro za RS..

    5. mitar

      ovdje je jedna veca igra u pitanju staje par miliona gubitaka u zamjenu za nezavisnost republike srpske po uzoru na abkaziu juznu osetiu pa i palestinu i osale demokracke republike to je sigurno dodk sa putinom ugovorijo da takobude

    6. Bili

      Odličan komentar “DIREKT”,i moje je mišljenje da tu nešto smrdi…i zaista i ja sam siguran da to ne sluti na dobro,znamo i ti i ja šta,ali…ćutimo.

    7. Bjezimoooooo

      Samo pakuj za zapad dok nema krize i EU ne zatvori vrata za 3.drzave i balkan – do novembra 2019. Ovo je nesrecna zemlja, politika puna kriminala i korupcije. Dok bosanske radnike na zapadu postuju ko boga. Pogledaj bazu eures, experteer… I bjezi

    8. Direkt

      Rafinerija ulja Modrica u velikim gubicima, a rafinerija nafte Brod u jos vecim gubicima. Ovo ne sluti na dobro.

    9. LULA

      Nisu ovo Rusi, nego naši tajkuni; Dodik sa sinom.