Capital.ba

RS: Po novom Zakonu plaćeno samo 12 dana štrajka

05.11.2008. / 21:09

BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske /RS/ usvojila je Zakon o štrajku, koji predviđa da radnici koji organizuju i učestvuju u štrajku imaju pravo za vrijeme njegovog trajanja na sve vidove obaveznog osiguranja na račun poslodavca.

Ovaj zakon predviđa da radnici koji obezbjeđuju minimum procesa rada imaju pravo na platu, srazmjerno radnom vremenu provedenom na radu.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Boško Tomić rekao je da Zakon o štrajku treba na indirektan način da uredi postupak pokretanja i vođenja štrajka asocijacija koje imaju svojstvo reprenzetativnosti, kao i situaciju oko pokretanja i vođenja štrajka gdje sindikat nema svojstvo reprenzetativnosti ili mu to svojstvo nije utvrđeno, ili gdje kod poslodavca sindikat nije osnovan.

Tomić je naveo da je Zakonom propisano da se plaća 12 dana štrajka, u slučaju štrajka koji se organizuje isključivo zbog neisplaćene najmanje tri plate i koji ne traje duže od 12 dana.

Ministar je istakao da Zakon omogućava pokretanje štrajka zbog dvije neisplaćene plate, nakon čega je poslodavac dužan da izmiri obaveze prema radnicima u roku od 60 dana, a u suprotnom će biti pokrenut stečaj.

Obraćajući se narodnim poslanicima u svojstvu gosta, predsjednik Saveza saveza sindikata RS Ranka Mišić je navela da bi član 16 ovog zakona trebalo promijeniti tako da se radniku koji učestvuje u štrajku koji se organizuje isključivo zbog neisplaćenih plata obezbijedi pravo na naknadu za vrijeme učešća u štrajku.

Mišićeva kaže da Sindikat ima primjedbe na člana 24, koji se odnosi na kazne koje se mogu izreći ukoliko se za vrijeme štrajka organizatoru štrajka dese propusti, zaključujući da su predviđene kazne za to previsoke i da bi ih trebalo smanjiti.

Predsjednik Konfederacije sindikata metalaca i rudara RS Obrad Belenzada rekao je da Zakon o štrajku više štiti poslodavce nego radnike, i to “one poslodavce koji ne poštuju zakone i kolektivne ugovore” i dodao da prilikom javne rasprave o novom Zakonu o štrajku nisu uvažene primjedbe Konfederacije sindikata metalaca i rudara RS.

Belenzada je ocijenio da postojeći Zakon o štrajku daje mnogo veća prava i da je kvalitetniji od novog zakona, ističući da mu nije jasno ko je zatražio donošenje novog zakona i šta je smetalo postojećem Zakonu o štrajku.

Poslanik Socijalističke partije /SP/ Petar Đokić rekao je da bi se na osnovu odredbi novog Zakona o štrajku moglo zaključiti da samo većinski reprenzetativni sindikat RS ima pravo da organizuje štrajk.

“Treba omogućiti da se kroz zakone ne guši sloboda sindikalnog organizovanja i ne promoviše niti jedan sindikat”, zaključio je Đokić.

Poslanik DNS-a Mira Popović smatra da treba raditi na boljoj komunikaciji posloodavac – radnik, jer u tom slučaju razloga za štrajk ne bi ni bilo.

“Poslodavcu je u interesu da se proces rada odvija nesmetano, a to može postići ako se interesuje za stavove radnika u vezi sa svim onim što se na poslu događa”, istakla je Popović.

Poslanik SDS-a Lazo Marić smatra da radnicima treba omogućiti da štrajkuju u fabrikama, što zakon ne dozvoljava.

“Nije dobro ni to što se radniku omogućava da ima samo 12 plaćenih dana tokom štrajka, poslije čega se sankcioniše, a da vjerovatno nije ostvario svoja prava”, zaključio je Marić.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!