Capital.ba

Rat Stanivukovića i Ninkovića ponovo potapa „Akvanu“

03.07.2023. / 16:16

BANJALUKA – Skupština grada je usvojila set odluka koje bi trebale da spasu „Akvanu“ od propasti, ali njihova realizacija ne može stupiti na snagu bez potpisa predsjednika Skupštine grada koji nema pristup pečatu, tako da je i dalje ugroženo funkcionisanje ovog preduzeća.

FOTO: Capital.ba

Razlog za zastoj su nove razmirice na relaciji gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem i većine u Skupštini grada Banjaluka, koju predvodi SNSD i tenutno obje strane krivca za tu situaciju vide „u onim drugima“.

Naime, odbornici su prošle sedmice podržali elaborat o dokapitalizaciji preduzeća „Akvana“ i idejni projekat za restrukturiranje ovog preduzeća te odluku o kreditnom zaduženju Grada Banjaluka od pet miliona KM, koliko je  neophodno za spas preduzeća.

Problem je što realizacija usvojenih odluka još nije pokrenuta, jer ih nije potpisao predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković i na njih stavio odgovarajuće pečate. Zbog tog zastoja preduzeće „Akvana“ može ponovo doći u blokadu, ako povjerioci budu zatražili naplatu dugova.

Predsjednik Skupštine nema pečata

Prema informacijama sa kojima raspolaže CAPITAL pečati se nalaze u kabinetu predsjednika lokalnog parlamenta na kojem je Stanivuković prošle sedmice promijenio brave.

Ninković je rekao da nema pristupa pečatima te da ne zna kada će se to promijeniti.

„To nije pitanje za mene. Nisam ja sam sebe dislocirao iz zgrade. Gradonačelnik je promijenio brave preko noći i pečati su ostali unutra zaključani“, rekao je Ninković.

Kaže da su pečati kompromitovani zbog postupaka Stanivukovića, koji je kako kaže, za vrijeme protesta koje je organizovao pošle sedmice, uvodio ljude u kabinet. Dodaje da se nakon tog upada pečati ne bi smjeli ili trebali koristi u radu Skupštine grada.

„Niko ne zna da li su pečati u međuvremenu zloupotrebljeni, tako da ja u ovom trenutku ne mogu nikome da kažem da treba da udari pečat, jer nemamo ni fizički pristup. Obezbjeđenje ne dozvoljava nikome iz stručne službe, pa ni meni da se popne do kabineta. Promijenjene su šifre na bočnim vratima, pa ljudi ne mogu da priđu ni holu, a ni kabinetu“, rekao je Ninković.

Napomenuo je da je slučaj prijavio nadležnim organima i da očekuje zapisnik MUP-a RS kroz koji treba da se utvrdi da su pečati ostali unutra.

„Nakon toga je poznata procedura. Pečati se u Službenom glasniku proglašavaju ništavnim i predaje se zahtjev Ministarstvu uprave i lokalne samouprave za nove pečate. To je procedura koja traje“, rekao je Ninković i dodao je „apsolutna je odgovornost na gradonačelniku koji je p otključao kabinet i pustio ljude unutra“.

Kresojević: Najmanji problem je da mu otključamo kabinet i da potpiše odluke

S druge strane, iz gradske administracije krivca vide u predsjedniku Skupštine. Gradski menadžer Bojan Kresojević kaže da je neophodno da predsjednik Skupštine potpiše usvojene odluke kako bi se krenulo u njihovu realizaciju.

„Ono što neformalno znamo je da se on poziva na to da u svom posjedu nema pečat i da zbog toga ne može da ih potpiše“, rekao je Kresojević.

Smatra da se taj problem može lako riješiti.

„Najmanji problem je da mu otključamo kabinet i da potpiše odluke. U svakom trenutku su službe spremne da otvore kancelarije i da on preuzme pečat u drugi inventar“, rekao je on i objasnio da je Stanivuković donio naredbu kojom se Ninkoviću dodjeljuje druga kancelarija za rad.

„Gradonačelnik kao odgovorno lice u Gradskoj upravi definiše između ostalog i razmještaj zaposlenih i funkcionera. U skladu sa tim on je donio naredbu kojom je utvrđeno premještanje određenih lica, između ostalih i predsjednika Skupštine, što znači da postojeća kancelarija nije više njegova i da treba biti premješten u drugu kancelariju. U skladu sa tim on treba sav inventar koji koristi u svom radu da prenese u novu kancelariju i da nesmetano obavlja svoj posao“, objasnio je Kresojević, ali nije znao reći gdje se nalazu nova kancelarija predsjednika Skupštine grada.

„Akvana“ za sada nije blokirana

Čak i da se ovo pitanje brzo riješi biće potrebno određeno vrijeme da se realizuje kredit koji je odobrio gradski parlament. To  pod znak pitanja stavlja dalji rad preduzeća, koje ima milionske gubitke.

„Nakon potpisivanja odluke potrebno je pribaviti saglasnost ministarstva finansija RS te okončati postupak izbora banke koja će biti kreditor Grada. Sredstva ne moraju proći kroz rebalans budžeta grada, jer je moguće to finansirati kroz fond za posebne projekte“, pojasnio je Kresojević koji smatra da je to sve moguće završiti u toku jula pod uslovom da se skupštinske odluke ubrzo pečatiraju i potpišu.

Dodao je da za sada „Akvana“ nije u blokadi, iako je 30. jun bio posljednji rok da se isplate dugovanja prema preduzeću „Novoteks“.

„Direktor „Akvane“ će obaviti konsultacije sa svim povjeriocima, između ostalog, i sa „Novoteksom“. S obzirom na to da je prihvaćena odluka o kreditnom zaduženju očekujemo da neće biti problema da se sačeka, ali je važno da procedura ne stoji“, rekao je Kresojević.

Kako je CAPITAL ranije pisao, “Akvana” je prošlu godinu završila sa plusom od 142.304 KM, ali taj plus u ne pomaže mnogo, jer je ovo javno preduzeće u prethodnim godinama akumulirala milionske gubitke koji su na kraju prošle godine iznosili 12,5 miliona KM.

Aktuelna administracija izradila je elaborat kojim je u cilju dugoročnog rješenja predviđena isplata hitnih dugova, ukidanje ugostiteljske djelatnosti, gradnja novog bazena i tobogana, te promjena naziva preduzeća u „Akvasiti“ (AquaCity). Za sve planove potrebno je pet miliona KM koje grad namjerava finansirati kreditnim zaduženjem.

CAPITAL: Vesna Popović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Rat Stanivukovića i Ninkovića ponovo potapa „Akvanu“

    1. Lk

      Pa dobro, u cemu je problem. Ljeto je na vrhuncu a u Banja Luci nema pravog Bazena gdje se gradjani mogu okupati. Ali imamo mi naseg Draska, rijesice on dugove (jos vecim dugom).

    2. Koja

      Draško i ovaj Ninkovic nezna se ko je nepismeniji. Srednjoškolac, a sa druge strane Ninkovic kupio privatni fakultet i doskorašnji član SDS-a. Al takvi bolje prolaze nego stari stranački kadrovi koji su se borili protiv takvih. Takav je i Srdjan Amidžic.

      • djepecat

        Amidzic je predavo ili predaje jos kao profesor fakultetski nije on nepismen vec lopov iza kojeg stoji stranka radi sta hoce. A sta se tice Draska zao mi sto sam glaso za njega isto ko i za onu kucku Trivic.
        Pa kolko je tih profesora sa ekonomije se utrpalo u politiku i sta je rezultat svi znamo.

        • Vule

          Svi ti bajni profesori nisu radili nigdje i radno iskustvo im je 0 u realnom sektoru, finansijama, kreditima da bi mogli obnašat neku od važnih funkcija. Nije isto predavati stalno jedan predmet i imati reference, znanje i vještine u realnom poslu. U razvijenom svijetu možete završiti u formalnom obrazovanju npr psihologiju, ali ako ste stekli znanje i vještine obnašali visoke funkcije u bankama i privredi to se gleda za dobijanje nekog mjesta. Kod nas svi ti profesori do sada sva sto su dohvatili su uništili.

          • RE Vule

            Tako je, i ne samo to… Ne znači ništa ni to što je “profesor”, jer Banjalučki “Univerzitet” Đuro Pucar Stari je faktički neakreditovana ustanova sa vrlo upitnim kadrovima i gradivom (bukvalno) iz 1980ih koje se samo prenosi kao resavska škola… Nisam naišao na jedan jedini ozbiljan istinski NAUČNI RAD sa Đure Pucara, čak ni oni sa Matematike što su se vazdigli nisu dobri, već samo manje očajno loši od ostalih

        • RE djepecat

          Bojim se da na tom “univerzitetu” može bukvalno nepismena osoba biti profesor samo ako je politički/rodbinski podobna