Capital.ba

Raste broj zatvorenika koji rade u javnom i privatnom sektoru

27.07.2015. / 7:17

zatvorZAGREB, Zatvorenici u Hrvatskoj rade u zatvorskim radionicama, ali ih angažuje i javni i privatni sektor, pa je po tom osnovu zatvorski sistem u prošloj godini prihodovao 35,6 miliona kuna (4,7 miliona evra).

 

Zanimljivo je da su poslodavci u radnom odnosu prošle godine zadržali 17 LICA nakon isteka zatvorske kazne, najviše na području Zagreba.
Ipak, i pored većeg zanimanja poslodavaca za radnike iz zatvora, glavnina prihoda zatvorima dolazi iz sopstvenih radionica.
Lani su, na primjer, zatvorenici proizveli voća, povrća, jaja, mesa i mlijeka u vrijednosti od 6,7 milona kuna (883 hiljade evra). Na taj način zatvori obezbjeđuju velike uštede u nabavci hrane.
Rad izvan zatvora prošle godine donio je prihod od samo 240 hiljada kuna.

Zatvorenicima je za plate od ukupnog prihoda isplaćeno 9,0 miliona kuna (1,18 miliona evra), a prosječna mjesečna naknada iznosila je 535 kuna (70,5 evra) za rad u redovnom radnom vremenu, objavio je hrvatski “Poslovni dnevnik”.
Inače, radna aktivnost zatvorenika izvan zatvora je u Hrvatskoj u porastu, rekao je ministar pravde Hrvatske Orsat Miljanić, istakavši da je prošle godine radno bilo angažovano njih ukupno 1.384.
U 2014. godini pun fond radnih sati imalo je 1.384 zatvorenika – dvije trećine njih obavljalo je režijske poslove u zatvorima, od pranja veša ili vozila, do krečenja i rada u kuhinji, piše “Poslovni dnevnik”.
U zatvorskim radionicama, u kojima se bave poljoprivredom, obradom metala i drveta, eksloaptacijom kamena i sličnim poslovima, radio je 361 zatvorenik.
Najmanje ih je bilo angažovano izvan zatvora, kod poslodavaca, ukupno 105 zatvorenika, ali je to, kako se navodi, osjetno veći broj u poređenju sa pređašnjim godinama.
Godine 2013. poslodavci su izvan zatvora zapošljavali 93 zatvorenika, a godinu ranije njih 68.
Oni koji posežu za radnicima iz zatvora uglavnom su javna preduzeća, ali sve češće i privatni poslodavci koji traže radnu snagu za sezonske poslove, od utovara i istovara, preseljenja, do pomoćnih građevinskih radova ili za branje maslina i drugih kultura u poljoprivredi. Poslovni dnevnik

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!