Capital.ba

Radnici u prehrambenoj industriji u teškom položaju

24.07.2015. / 16:50

sindikat poljoprivredeBANJALUKA, Predsjednik Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije Republike Srpske Aleksandar Tomić upozorio je danas da je ekonomsko-socijalni položaj zaposlenih u ovom sektoru izuzetno težak i da godinama nije povećana cijena rada.

Tomić je nakon sjednice Republičkog odbora sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije u Banjaluci rekao da je već sedam godina status kvo i izostaje socijalni dijalog, koji je “jedino oružje” Sindikata u razgovoru sa drugim socijalnim partnerima.

“Udruženje poslodavaca se distanciralo i proglasilo nekompetentnim da sarađuje sa sindikatom, mada smo mi spremni za dijalog i kompromis kako bi se napravili određeni pomaci”, kaže Tomić.

Na današnjoj sjednici je kao izuzetno teško ocijenjeno stanje u poljoprivrednom, prerađivačko-prehrambenom sektoru.

“Opstala su samo jaka, stabilna preduzeća, počev od Trebinja, gdje rade voćarsko-vinogradarska preduzeća, pa do sjevero-zapadnog dijela, gdje su ribogojilišta, fabrike za preradu voća, Fabrika keksa i vafla `Mira` i druga preduzeća. To je uređen sektor gdje poslodavci, koliko-toliko, poštuju zakon o radu i opšti kolektivni ugovor i dopuštaju sindikalno organizovanje”, kaže Tomić.

On je rekao da ima oko četrdeset preduzeća koja nisu uređena, gdje je poslodavac “potpuno samostalan i ne dopušta sindikalno organizovanje”.

Tomić je istakao da sektor poljoprivrede i prehrambene industrije nema adekvatnu zaštitu ni kada je riječ o plasmanu roba, već su izloženi nelojalnoj konkurenciji.

Prema njegovim riječima, Sindikat će nastojati da se posredstvom većeg angažmana resornog ministarstva i Vlade zaštite preduzeća od nelojalne konkurencije.

On je ocijenio da Srpska ima izvanredne resurse, koje treba zaštititi, te se zauzeo za uvezivanje primarne proizvodnje sa prerađivačkom i prehrambenom industrijom.

Tomić kaže da su isplate plata u ovom sektoru uglavnom redovne i da nema nekih znatnih zloupotreba Zakona o radu i Opšteg kolektivnog ugovora.

On nije optimista kada je riječ o perspektivama poljoprivrednog i prerađivačko-prehrambenog sektora u kontekstu primjene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji.

“Evropskoj uniji treba tržište na koje će plasirati robu `D` i `F` klase. To je suština filozofije i to svako zna”, kaže Tomić.

Osvrćući se na mogućnost plasiranja mlijeka iz Republike Srpske i Federacije BiH na tržište Evropske unije, Tomić je rekao da je to “paradoks” i da ovdašnji proizvođači nisu konkuretni.

“I do sada smo bili prepušteni robi iz uvoza, a pogotovo sada. Plašim se da se da na ovaj način ne bude ugušeno i ovo proizvodnje i kapaciteta što imamo”, rekao je Tomić.

Predsjednik sindikalne organizacije “Vaso Butozan” iz Banjaluke Saša Lovrić rekao je da je najveći problem što u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede “ne shvataju u kakvoj su situaciji radnici u ovom sektoru”.

“I radnicima u poljoprivredi i seljacima u Republici Srpskoj je veoma teško, i ne znam kako uspijevaju da sve ovo izdrže”, kaže Lovrić. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!