Capital.ba

Rad na crno košta Austriju 3,5 milijardi evra

13.11.2012. / 10:14

BEČ, Rad na crno austrijsku državu ove godine, na osnovu neplaćenih poreza i drugih obaveza, košta 3,5 milijardi evra.

Ovo procijenjuje ekonomista Fridrih Šnajder i predlaže da se dozvoli primaocima socijalne pomoći da legalno zarađuju dodatne prihode.
Šnajder je izračunao da je u ovoj godini na crno pruženo usluga razne vrste u vrijednosti od 19,6 milijardi evra, što je oko 7,7 odsto ukupnog privrednog doprinosa.
Najviše se, kako je objasnio, radi na crno u Beču, gdje je, prema Šnajderu obavljeno usluga bez računa u visini od 5,4 milijardi evra.

Šnajder, u cilju smanjenja rada na crno, predlaže tri mjere.
Kao prvo on je predložio da se u uslovima krize povratiti porez na dodatnu vrijednost za pojedine usluge. Dalje je objasnio da bi bilo korisno ako bi se primaocima socijalne pomoći dozvolilo da ostvare dodatna primanja kroz rad, a da ne izgube socijalne usluge.
Isto tako on je predložio da se domaćinstvima poveća otpis od poreza korišćenje usluga do visine od 5.000 evra godišnje.
Ministarstvo finansija i socijalno osiguranje su najveći gubitnici rada na crno, konstatovao je on, dodajući da ove godine na osnovu neplaćenih poreza i doprinosa država neće ubrati 3,5 milijardi evra.
Istovremeno je rekao da uopšteno gledano rad na crno ne predstavlja veliki problem po privredu jer povećava finansijsku moć građana i time i blagostanje.Međutim, Šnajder naglašava da štetu trpe prije svega mala i srednja preduzeća zbog izostanka poslova.
Inače razna istraživanja javnog mnjenja pokazuju da Austrijanci ne smatraju rad na crno teškim krivičnim djelom, već beznačajnim prekršajem koji treba tolerisati. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!