Capital.ba

Pušten u rad rezervoar u Tunjicama

18.01.2016. / 18:38

vodaBANJALUKA, U banjalučkom naselju Tunjice danas je pušten u rad novi rezervoar u okviru projekta “Gradski sistem vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda”, vrijednog više od 20 miliona evra.

Realizaciju ovog projekta ozvaničili su gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović, parlamentarni državni sekretar njemačkog Ministarstva za privrednu saradnju Hans Joakim Fuhtel i šef Delegacije EU u BiH Lars Gunar Vigemark.

Sredstva su obezbijedili njemačka KFV /KFW/ banka kreditom od 10 miliona evra, njemačka Vlada donacijom u iznosu od četiri miliona evra, Evropska komisija iznosom od 4,4 miliona evra putem IPA fondova, te grad Banjaluka 1,6 miliona evra.

Projektom je rekonstruisana vodovodna mreža u brojnim dijelovima grada, zatim je konačno riješeno pitanje vodosnabdijevanja prve i druge zone naselja Tunjice i Šargovac, te izgrađena kanalizacija i kvalitetno riješeno odvođenje otpadnih voda sa lijeve i desne strane Vrbasa od Karanovca do Novoselije, kao kolektora od Psihijatrijske klinike do Rebrovačkog mosta.

Gavranović je rekao da je ovo veoma uspješan projekat s obzirom da je riječ o velikim kapacitetima koji će pružati uredno vodosnabdijevanje šireg prostora sjeverozapadnog dijela grada narednih 20 godina.

“Rezervoari u Tunjicama i Šargovcu su kapaciteta 3.000 i 5.000 kubika. Moći će da ih koristi do 20.000 novih korisnika”, rekao je Gavranović nakon puštanja u rad rezervoara u Tunjicama.

On je najavio da grad ima pripremljene projekte kada je riječ o sljedećim fazama, ali da je potrebno naći sredstva za realizaciju.

Fuhtel je rekao da je ovo samo dio projekata koji su realizovani u BiH, a da NJemačka trenutno radi na niz drugih uspješnih projekata, prije svega u oblasti energetike.

“Ovaj projekat je pokazao da je sve moguće kada se sarađuje, kada smo konstruktivni, imamo cilj i svi stremimo ka njegovom ostvarenju”, istakao je Fuhtel.

On je podsjetio da je NJemačka od 1993. godine u BiH uložila 960 miliona evra za podršku projektima.

Vigemark je rekao da je ovaj projekat konkretan rezultat zajedničkog rada EU, njenih članica i BiH, konkretno Republike Srpske i grada Banjaluka.

“Imajući u vidu predstojeće podnošenje aplikacije za članstvo u EU, važno je da građani BiH razumiju šta je EU i šta može učiniti za vas. Nakon poplava prije godinu i po dana uradili smo veoma mnogo, ali možemo i više”, istakao je Vigemark i dodao da je za veću pomoć potrebno postojanje strategija na nivou BiH.

Realizacija projekta “Gradski sistem vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda u Banjaluci” počela je 2007. godine. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!