Capital.ba

Proizvodnja maline ima perspektivu

13.09.2012. / 15:15

BRATUNAC, Na skupu poljoprivrednika o temi “Stanje i perspektive proizvodnje maline”, koji je održan u Bratuncu, zaključeno je da i pored skoro 60 odsto manjih prinosa maline u ovoj godini zbog dugotrajne suše, proizvođači ovog jagodičastog voća trebaju nastaviti proizvodnju i proširivati zasade.

“Malina je jedna od najznačajnijih izvozno orijentisanih poljoprivrednih kultura iz Republike Srpske kada je u pitanju voćarska proizvodnja”, rekao je konsultant za implementaciju projekata u Ministarstvu za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Republike Srpske Boris Tadić.

On je iznio podatke da se godišnje iz Republike Srpske izveze oko 6.000 tona maline, od kojih je skoro polovina proizvedena u Bratuncu, u vrijednosti od 12 miliona KM.

Uzgajivači maline i poljoprivredni stručnjaci su na ovom skupu zaključili da sortu maline “Vilamet”, koja je najrasprostranjenija na ovom prostoru treba postepeno zamijeniti sa novim sortama koje daju veće prinose i bolje kvalitete kao što su “miker”, “tulamin” i “polka”.

Predsjednik regionalnog Udruženja malinara “Vilamet” Bratunac Dobrisav Blagojević rekao je da je uzgajivačima maline neophodna finansijska pomoć kako bi instalirali sisteme za navodnjavanje, kojih na ovom području ima samo pet odsto od oko 1.000 proizvođača maline.

“Zbog dugotrajne suše ove godine u Bratuncu je proizvedeno i otkupljeno oko 840 tona maline što je oko jedne trećine roda od prošle godine“, kaže Blagojević.

Na skupu je zaključeno da se svi proizvođači maline uključe u Udruženje kako bi se zajednički nastupalo prema vlasnicima hladnjača oko blagovremenog dogovora otkupne cijene, koja bi trebala biti kao u okruženju, što ove godine nije bio slučaj.

Skup malinara u Bratuncu, na kome su učestvovali proizvođači iz nekoliko opština Republike Srpske i Federacije BiH organizovalo je Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Republike Srpske. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!