Capital.ba

Privredni sud nelogičnim uslovima blokira osnivanje firmi

29.11.2021. / 14:20

PALE – Elektrodistribucija Pale mjesecima bezuspiješno pokušava da razdvoji djelatnost proizvodnje struje od upravljanja distributivnim sistemom, najviše zbog Okružnog privrednog suda u Istočnom Sarajevu koji ih neosnovano blokira.

Elektrodistribucija Pale, FOTO: Agencije

Ovo preduzeće iz sastava Elektroprivrede Republike Srpske ne može da registruje firmu pod nazivom „Obnovljivi izvori električne energije Bogatići i Mesići“ u sklopu koje bi prema planu poslovale istoimene dvije hidro elektrane i to zbog nelogičnih zahtjeva Suda.

Nakon što je Vlada Republike Srpske u aprilu dala dozvolu „Elektrodistribuciji Pale“ da osnuje preduzeće, Skupština akcionara je u junu donijela Odluku o pokretanju postupka.

Međutim, nekoliko mjeseci posle shvatili su da neće sve ići baš tako lako, a kada je Sud tražio da dopune svoj zahtjev i otklone nedostatke u prijavi, ostali su potpuno zbunjeni.

Naime, Sud je od „Elektrodistribucije Pale“ tražio da od opštine Rogatica dostavi dozvolu za korišćenje imena „Mesići“, a od opštine Trnovo dozvolu da u nazivu novog preduzeća koristi naziv „Bogatići“.

Riječ je o mjesnim zajednicama na području ove dvije lokalne zajednice, a po kojima su hidrocentrale dobile imena.

U „Elektrodistribucije Pale“ dozvole nisu dostavili jer su smatrali da za tim nema potrebe ni osnova, pa je Sud u Istočnom Sarajevu odbio zahtjev za upis u privredni registar.

Usljedila je žalba Višem privrednom sudu u Banjaluci, koji ju je uvažio i koji je ocijenio kako nije jasno na osnovu čega je Sud u Istočnom Sarajevu donio takav zaključak.

Nije jasno na osnovu čega je naloženo podnosiocu prijave da dostavi saglasnost opštine Trnovo i Rogatica vezano za korištenje naziva mjesne zajednice, obzirom da naziv društva ne sadrži ime jedinice lokalne samouprave, na šta se osnovano ukazuje u žalbi“, stoji u Rješenju Višeg privrednog suda u Banjaluci.

Međutim, to nije sve. Okružni privredni sud je tražio i da se dostavi notarski ovjerena Odluku nadzornog odbora društva o imenovanju vršilaca dužnosti članova uprave, što je bilo neizvodivo.

Notarka Jasminka Durmić-Mašić iz Brčkog je odbila da izvrši ovjeru potpisa jer nije bilo pečata. Nije ga ni moglo imati jer preduzeće nije bilo ni registrovano.

Sud je tražio i da se izmjene osnivački akti i da se statut društva uskladi sa Zakonom  o privrednim društvima sa napomenom da se ono ne može smatrati javnim preduzećem iako su jasno predočeni dokazi o vlasništvu.

Nije jasno u kojem dijelu odredbe Osnivačkog akta i Statuta društva nisu u skladu sa Zakonom o privrednim društvima te koje uslove iz Zakona o javnim preduzećima ne ispunjava društvo, zbog čega se ne može smatrati javnim preduzećem“, navodi Viši privredni sud.

U svom Rješenju navodi kako Sud u Istočnom Sarajevu nije dao jasne razloge, upute i obrazloženje o nedostacima u predmetnoj prijavi, pozivom na odgovarajuće zakonske odredbe.

Zbog toga mu je vratio predmet na ponovno odlučivanje.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!