Capital.ba

Privatnici ne zapošljavaju ni uz olakšice

07.08.2014. / 6:50

slikaBEOGRAD, Pogodnost za poslodavce u Srbiji da ukoliko angažuju nove radnike ostvare pravo na povraćaj poreza na dohodak od 65 do 75 odsto nije bila dovoljan motiv direktorima i vlasnicima preduzeća da povećaju broj zaposlenih. 

Za mjesec dana, kako je izjavio premijer Srbije Aleksandar Vučić, prijavile su se samo četiri firme.
Skupština Srbije usvojila je polovinom maja izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak građana kojima su privatni poslodavci od 1. jula dobili poreske olakšice za svakog novozaposlenog radnika. Omogućeno im je da ostvare povraćaj 65 odsto plaćenog poreza ako su zasnovali radni odnos sa najmanje jednim, a najviše sa devet radnika, 70 odsto ako zaposle od 10 do 99 radnika i 75 procenata za zapošljavanje najmanje 100 novih radnika.
Vlasnici firmi, koji se prijave za ovu subvenciju, ostvariće uštedu od oko 18.000 dinara po zaposlenom radniku, a povraćaj dijela plaćenog poreza na zaradu imaće sve do 30. juna 2016. godine.
– U ovom trenutku postoji interesovanje privrednih subjekata za poreske olakšice koje poslodavac može ostvariti ukoliko zasnuje radni odnos sa novozaposlenima – kažu u Poreskoj upravi. – Naše organizacione jedinice pružaju neophodna obavještenja poslodavcima, kako bi ispunili uslove.
Dragoljub Rajić, iz Mreže za poslovnu podršku, kaže da se za ovu povlasticu do sada prijavilo malo poslodavaca, jer su uslovi rigorozni, a mnogima je neophodan i dodatni stimulans da bi mogli da je iskoriste.
– U Srbiji ima oko 330.000 privrednih društava i preduzetnika, a četvrtina je u stečaju ili blokadi. Aktivno je oko 260.000, ali 95 odsto ima manje od deset zaposlenih – objašnjava Rajić. – Ako bi neko od njih hteo da zaposli deset novih radnika, morao bi da duplira proizvodnju. Uz subvenciju države za zapošljavanje neophodan mu je i kredit od 50.000 evra, ne samo zbog plata, već što će morati da proširi prostorije u kojima radi i skladište u kojem čuva robu, kao i da obezbjedi novu opremu. Tih novih deset mogu da „povuku“ u ambis i one stare radnike, ukoliko gazda ne obezbjedi tržište za plasman robe. Uspjeh bi mogao da obezbjedi jedino održiv biznis plan za izvoz ili ako proizvodi nešto čega nema na tržištu.

Samo za velike
Dragoljub Rajić smatra da je visok faktor rizika i da će se za ove povlastice odlučiti jedino investitori koji su već planirali da otvore novi pogon.
– To je lijepa ideja, ali mislim da u Srbiji nema više od 1.000 firmi koje u ovom trenutku mogu da konkurišu za ovu subvenciju – smatra Rajić. – Mnogo bolja mjera bi bila da su sniženi porezi i doprinosi, nego što je ponuđen ovakav aranžman.
Godine
Cilj novih poreskih olakšica je da se poslodavcima smanje troškovi poslovanja. Subvencije se odnose na zapošljavanje novih radnika nezavisno od starosne granice, odnosno radnog iskustva. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!