Capital.ba

Preskupo izbjegavanje poreza

02.07.2014. / 7:50

slikaBEOGRAD, Novi poreski zakon u Srbiji predstavlja početak agresivne borbe protiv sive ekonomije, kao i utaje i niske naplate poreza, izjavio je u utorak ministar finansija Lazar Krstić, predstavljajući prijedlog izmjene Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji. 

Kao jedan od ključnih efekata izmjene zakona, Krstić je najavio i to što preduzeća više neće moći svoju likvidnost da održavaju tako što ne plaćaju poreze, jer im se to neće isplatiti.
– Ovim zakonom smo promijenili način iskazivanja kazni gdje god je to moguće, tako što će se one definisati u odnosu na štetu koja je načinjena prekršajem. I konačno, povećali smo kazne – rekao je Krstić poslanicima.
Ovim izmjenama, kako je naveo, otklonjeno je preklapanje propisa, ali i povećana efikasnost rada Poreske uprave.
– To je zakon koji bi svi koji misle dobro javnim finansijama trebalo da podrže – rekao je ministar i dodao da su ovo najsveobuhvatnije izmjene ovog zakona u posljednjih desetak godina.
Redefinisanje kaznene politike, prema njegovim riječima, podrazumijeva stvaranje pravila koja će obeshrabriti firme da održavaju poslovnu likvidnost tako što ne plaćaju poreze.
– Vrlo često se dešavalo da preduzeća koji imaju problema sa likvidnošću, odluče da ne plaćaju porez i taj novac koriste da održe poslovanje – navodi Krstić. – To praktično znači da mi kao država, to jest poreski obveznici kreditiramo one kojima posao ne ide dobro. Svima treba da bude jasno da ne postoje imaginarni ekonomski podsticaji za privredne subjekte od države.
On je precizirao da će jedan od načina da se taj problem otkloni biti taj što će kamata za neblagovremeno plaćanje poreza biti 10 procentnih poena veća od referentne kamatne stope.
– Tako nikome neće bi ekonomski isplativo da ne plaća porez – rekao je Krstić.

Pojačana kontrola
Ministar Krstić je istakao i da će se kontrola Poreske uprave znatno unaprijediti tako što će i oni poreski službenici koji nisu završili fakultet moći da idu u kontrolu, čime će poreski obveznici biti kontrolisani dva puta mjesečno. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!