Capital.ba

Preduzeća sve teže dobijaju kredite

25.08.2008. / 8:00

SARAJEVO, Privrednicima u BiH je u posljednje vrijeme sve teže dobijati kredite, na što je dijelom uticala globalna finansijska kriza, ali i zaoštrena politika banaka u analizi rizika i plasmana kredita, potvrđeno nam je u poslovnoj zajednici.
“Globalna kriza se osjeća i privreda je dodatno ograničena u mogućnostima da dobija kredite”, ističe Savo Marjanac, direktor Sektora za privredu Spoljnotrgovinske komore BiH.
On naglašava da ovakva situacija, kombinovana sa visokom cijenom kapitala i ostalim troškovima, traži adekvatan odgovor institucija vlasti.
Petar Milanović, član Predsjedništva Asocijacije poslodavaca BiH, ističe da se globalni procesi reflektuju i kod nas i da je zaoštrena kontrola kreditne sposobnosti privrednih subjekata i građana očekivana. Kaže da novca ima i da su banke spremne da prate preduzeća koja imaju kvalitetne programe. No, problem je što se strategije kreditiranja vode u inostranstvu i uglavnom se odnose na sektore koji odgovaraju stranim kompanijama koje posluju u BiH.
“Time se ne poboljšava konkurentnost u smjeru u kojem to mi hoćemo, nego snažne kompanije iz okruženja razvijaju pojedine sektore do nivoa do kojeg to njima odgovara”, naglasio je Milanović.
Saglasno tome, dodaje on, utakmica na tržištu je neravnopravna, jer strane kompanije nemaju problema sa dobijanjem kredita, dok naša preduzeća, zbog nedostatka strategije, nailaze ne probleme.
Mijo Mišić, izvršni sekretar Udruženja banaka BiH, potvrđuje da je u posljednju godinu došlo do zaoštravanja procedura kod analize klijenata, rizika i plasmana kredita.
“Međunarodni monetarni fond, Svjetska banka i Centralna banka BiH ukazali su na potrebu što kvalitetnijeg upravljanja rizikom. U tom pogledu neki podzakonski akti jasnije i konkretnije propisuju procedure bankama”, dodao je Mišić.
Tako će se, prema njegovim riječima, od 1. septembra primjenjivati set odluka o procjeni tržišnih rizika u bankama. Nezavisne N.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!