Capital.ba

Potrebno brže prilagođavanje novim privrednim realnostima

13.04.2011. / 11:25

BEČ, Poslije finansijske i ekonomske krize, jasno je da ništa više neće biti kao prije, ocijenio je u Beču bivši guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić.
Govoreći juče u Nacionalnoj banci Austrije na temu „Upravljanje krizom, iskustva Srbije i Austrije u međunarodnom okruženju, on je kazao da će zemlje morati, poslije krize, da se mnogo brže prilagođavaju novim ekonomskim realnostima.
Tržište će brže i sveobuhvatnije kažnjavati zemlje koje to ne čine, a posebno one koje su van bezbjednosnog sistema EU, upozorio je Jelašić i podvukao da će konkurentnost igrati važniju ulogu nego ranije.
On je naglasio da svi znaju da zemlje neće imati privredni rast kao ranije, te da je još neizvjesno kako će izgledati budućnost.
Jelašić se nada da će Srbija zadržati fleksibilni kurs dinara, zbog pozitivnih efekata koje je imao tokom krize. “Fleksibilni kurs dinara je donio mnoge prednosti Srbiji i imao je važnu ulogu signala kako za političke, tako i ekonomske događaje. Fleksibilni kurs sadrži mnoge mogućnosti prilagođavanja i dugoročno se isplati, iako šef NBS-a ne biva najpopularnija osoba u zemlji”, rekao je Jelašić.
Srbija je krizu dobro prevazišla, iako kriza još nije prošla. Kriza je pokazala da politika reaguje samo pod pritiskom, odnosno ne riješava probleme koji su vidljivi već u dobrim vremenima, već im prilazi tek kada nastaje kriza”, naveo je on.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!