Capital.ba

Potrebna sistemska rješenja za privredne probleme u Srbiji

07.09.2014. / 7:30

zeljko serticBEOGRAD, Privreda u Srbiji ima mnogo problema i potrebno je pronaći sistemska rješenja, sa kojima se godinama kasni, jer smo u prošlosti imali hiperinfalciju, sankcije, građanski rat i na kraju i uticaje svjetske ekonomske krize, ocijenio je juče novi ministar privrede Željko Sertić.

On je naveo da su osnovni problemi nelikvidnost, nesolventnost, zaostala neprivatizovana preduzeća, ambijent koji nije ni na nivou regiona, a kamo li razvijenih zemalja, neodgovarajući pravosudni sistem i obrazovanje, kao i nedostatak društvene svijesti za neophodnost promjena u privredi.

Sertić je potvrdio da će u ponedjeljak vlada objaviti mjere fiskalne konsolidacije, koje su mnogo šire od najčešće pominjanog smanjenja plata i penzija. Prema njegovim riječima, vodiće se računa da oni sa najnižim primanjima ne budu životno ugroženi, a mnogo više pažnje biće posvećeno prihodnoj strani.

Ministar je dodao da je otežavajuća okolnost što smo godinama pozajmljivali pare, a sada su kamate na kredite ogromne. “Početni koraci moraju da budu dobro promišljeni, a nikako ne smiju da budu rezultat pojedinačnih interesa”, kazao je Sertić.

Prema njegovim riječima, Srbiju je veoma pogodila kriza u EU, jer ona na tom tržištu ostvaruje više od polovine izvoza, a posebno je značajna Italija, koja u posljednja dva kvartala bilježi negativan ekonomski trend.

Konstatujući da u zemlji postoji jedan broj dobrih i kvalitetnih preduzeća i domaćih i stranih, Sertić je istakao da raduje osnivanje sve većeg broja IT kompanija koje pružaju mogućnost za zaposlenje mladim i obrazovanim ljudima.

Obrazovanje u tom pravcu treba da zadrži mlade u zemlji, je njima treba omogućiti da mogu da žive od svog rada i da izdržavaju porodicu.

Ministar je istakao da je važno da imamo što veće investicije u zemlji i dodao da će subvencije biti zadržane, uz napomenu da primjedbe da su u prošlosti mogli da ih dobiju samo strani investitori, nisu tačne.

Subvencije su bile otvorene za sve, ali je problem što domaće firme nisu mogle da dobiju potrebne garancije da bi došle do tih sredstava. On je najavio da će ubuduće prilikom dodjele subvencija morati da se vodi računa o ravnomjernom regionalnom razvoju.

Govoreći o 502 preduzeća u restrukturiranju, Sertić je naveo da većina od njih ima negativan kapital i da će biti jako teško prodati ih, ali će se nastojati da se prodaju bar neki dijelovi, a za neke će se tražiti strateški partneri.

Nije danas lako pregovarati, jer se zbog krize u Evropi, kapital seli u Južnu Ameriku i Afriku, rekao je ministar dodajući, da je poseban problem Željezara u Smederevu, jer evropske zemlje imaju sve manju potrebu za čelikom. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!