Capital.ba

Potražnja uslovljava otvaranje plinskog polja Štokman

12.09.2009. / 7:40

gasno-poljeMOSKVA, Gazprom bi mogao pomaknuti rok za otvaranje ogromnog plinskog polja Štokman iza 2012. ako izostane dovoljno brz oporavak potražnje u Evropi, izjavio je službenik ruskog plinskog diva zadužen za izvoz.
Zamjenik izvršnog direktora Aleksandar Medvedev izjavio je da će pokretanje projekta polja Štokman, u kojem će učestvovati francuski Total i norveški StatoilHydro, ovisiti o situaciji na tržištu plina. “Moramo potvrditi rentabilnost i dugoročni trend za to tržište. Usmjeravamo naše poteze prema stvarnoj situaciji na navedenom tržištu a ne prema zgodnim datumima”, kazao je on. Polje Štokman u Barentsovom moru ima dovoljne rezerve za podmirenje svjetske potražnje za plinom duže od godinu dana. Konačnu odluku o ulaganju Gazprom i partneri planiraju donijeti u prvom tromjesečju iduće godine.

Prva faza u kojoj će biti uloženo 15 milijardi dolara trebala bi uključiti početak proizvodnje plina koji bi se plinovodima otpremao u Europu od 2013. te početak proizvodnje ukapljenog plina za izvoz u SAD od 2014. Ukupna godišnja proizvodnja iznosila bi 23,7 milijardi prostornih metara plina, odnosno pet posto ukupne sadašnje potražnje EU-a.

“Projektom se cilja ne samo SAD već i Europa. Niska potražnja jedan je od razloga odgode projekta plinskog polja Bovanenkovo”, dodao je. Projekt proizvodnje na takođe ogromnom plinskom polju Bovanenkovo odgođen je za godinu dana, na 2012., budući da Gazprom očekuje pad prihoda od izvoza u visini 36 posto ove godine, na 42,5 milijardi dolara, zbog oštrog pada potražnje plina iz Evrope.

Medvedev ističe da očekuje da će Gazprom ove godine zadržati tržišni udio od 25 posto, te da je i dalje optimist u pogledu zauzimanja trećine evropskog tržišta do 2020. a možda i ranije. Dodao je i da Gazprom razmatra mogućnost partnerstva s južnokorejskom državnom kompanijom KOGAS, najvećim u svijetu korporativnim kupcem ukapljenog prirodnog plina na jednom projektu LNG-a na ruskom Dalekom Istoku. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!