Capital.ba

Posljedice globalne krize vidljive

17.03.2009. / 17:49

slovenijaSARAJEVO,  Slovenija već trpi posljedice globalne ekonomske krize, koja za posljedicu u ovoj zemlji ima smanjenje bruto nacionalnog dohotka, smanjenje proizvodnje i izvoza i rast nezaposlenih, upozoravaju ekonomski stručnjaci u ovoj zemlji.

Direktor Kancelarije za makroekonomske analize i razvoj Vlade Slovenije Boštjan Vasle ističe da su Sloveniju u prva dva mjeseca ove godine zadesile posljedice krize koje su bile planirane za cijelu godinu.

“Na kraju 2008. godine broj nezaposlenih iznosio je 65 000, da bi već sad dostigao 80 000, što je deset odsto radno sposobnog stanovništva”, rekao je Vasle u razgovoru sa novinarima iz Republike Srpske i Federacije BiH koji su boravili u studijskoj posjeti Sloveniji.

Navodeći da su procjene bile da će broj nezaposlenih do kraja godine iznositi 80 000, Vasle je izrazio bojazan da će taj broj, s obzirom na stanje u prva dva mjeseca 2009. godine biti premašen.

Krizom je posebno pogođena izvozna industrija, rekao je Vasle dodavši da je izvoz u pojedine zemlje opao za 30 do 50 odsto.

Prema riječima ministra finansija Slovenije Franca Križaniča, Vlada je preduzela više mjera za prevladavanje krize, a jedna od mjera je i zaštita finansijskog sektora, u koju spada i davanje potpune garancija za štednju u bankama.

On je naveo da je Vlada Slovenije prodala obveznica u vrijednosti milijardu eva, od čega je formiran rezervni fond za saniranje budžetskog sektora, koji još nije upotrijebljen.

“Za izvoznike koji su najviše pogođeni otkazivanjem narudžbi i koji su prinuđeni skratiti radno vrijeme Vlada je uvela subvencije, tako da preduzeća u kojima je radno vrijeme skraćeno za deset odsto odnosno na 36 časova sedmično dobijaju subvenciju od 60 evra mjesečno po radniku, a ona koja su skratila vrijeme za 20 odsto dobijaju 120 evra subvencije”, objasnio je Križanič.

Prema njegovim riječima, uslov za dobijanje subvencije jeste da ta preduzeća ne optuštaju radnike, a tim mjerama obuhvaćene su 42 000 radnika u 300 preduzeća.

Osim navedenih mjera, prema riječima slovenačkog ministra finansija, preduzete su i mjere stimulacije direktnih investicija u mala i srednja preduzeća i transfera u socijalnoj sferi.

“U javnom sektoru u ovoj godni neće biti povećanja plata, a krenulo se i sa smanjenjem materijalnih troškova”, dodao je Križanič.

Novinari iz devet medijskih redakcija sa prostora RS i FBiH boravili su u Sloveniji na poziv Kancelarije za komunikacije Vlade Slovenije.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!