Capital.ba

Porez na ružno

02.04.2010. / 8:45

BEOGRAD,  Vlasnici hotela čiji nerenovirani objekti godinama ruže turistička mjesta u Srbiji uskoro bi mogli da plate kaznu od dva miliona evra! Ovaj, takozvani porez na ružnoću već godinama postoji u drugim zemljama, a odnosi se na vlasnike nerenoviranih, starih i zapuštenih objekata u turističkim centrima. Naplatu kazne omogućiće nedavno donijet Pravilnik o kategorizaciji turističkih mjesta.
– Pravilnik treba da pomogne da se mesta razvrstaju i da se tačno zna šta na kom mestu treba da se nalazi – kaže Goran Petković, državni sekretar za turizam. – Kada se bude odredilo koje su lokacije od primarnog značaja konačno će doći i do operacionalizacije takse od dva miliona evra. Na tim lokacijama ili više neće stajati ruina kao sada ili će vlasnik, koji voli da ima svoju ruinu, za to platiti dva miliona evra.
Dakle, vlasnici ružnih hotela ili restorana na primarnim lokacijama, kakve su, recimo, Beograd, Dunav, Aranđelovac, Vrnjačka Banja, Zlatibor, rimski arheološki lokalitet, moraće da izračunaju šta im se više isplati – da hotel renoviraju, prodaju ili plate taksu.
– Oni moraju da shvate da nije pristojno imati ruinu na mestu od nacionalnog značaja – kaže Petković. – Sramotno je gledati da preko puta Carske palate u Sirmijumu stoji ruina. Većina vlasnika hotele je kupila po niskoj cijeni, pa ili neka ulože novac u renoviranje ili ih preprodaju po pristojnoj cijeni. Nemam ništa protiv da neko zaradi na transakciji, ali ne može vječno da drži objekat i čeka da postigne cijenu koju je zamislio.
Prema novom Pravilniku razvrstaće se turistička mjesta prema kategorijama, a to će se određivati prema broju turističkog prometa, stepenu izgradnje infrastrukture i kvalitetu usluga. Kao i u drugim pravilnicima, i ovde će sama lokalna vlast moći da prema tabeli boduje svoj kraj i predloži koja je kategorija.

Gdje ide novac od takse?
Turističku naknadu će predlagati lokalna samouprava, a trebalo bi da u najvećem dijelu ostane u opštinama i kod hotelijera. Šta ako lokalna uprava naknadu ne bude koristila u svrhu razvoja turizma?
– Tada ću dati podršku hotelijerima iz tih mesta koji budu tražili od lokalnih vlasti da se ta sredstva troše namenski, odnosno za turizam – kaže Petković. – Nije poenta u “beogradizaciji” da se pare slivaju u budžet Beograda, već da se novac koristi za turističku signalizaciju, suvenire, da od toga žive ljudi iz tog kraja. Neka lokalne zanatlije, primjera radi, prave korpe za otpatke ili tezge za suvenire koje će se postaviti u tom mjestu.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!