Capital.ba

Poljoprivreda okosnica budućeg privrednog razvoja

24.01.2015. / 6:50

poljoprivredaBEOGRAD, Agroekonomski analitičar Milan Prostran ocijenio je juče da je poljoprivreda stub i okosnica budućeg privrednog razvoja Srbije.

Prostran je precizirao da poljoprivreda u spoljnotrgovinskoj razmjeni Srbije sa svijetom učestvuje između 23 i 25 odsto, da Srbija izveze hrane između dvije i po do tri milijarde dolara i da je jedan od rijetkih privrednih sektora koji ima pozitivan spoljnotrgovinski bilans.

On je podsjetio da je poljoprivreda Srbija tokom 25 godina imala probleme i doživjela devastacije, zbog žestokih sankcija, raspada države, perioda tranzicije i procesa privatizacije.

Poljoprivreda je, međutim, vitalna i bolje se snašla ili je bolje izdržala nego drugi sektori privrede, ocijenio je Prostran na TV Pink.

Prostran je naveo da Srbija najviše izvozi žita – kukuruz i pšenicu, a zatim voće i povrće, kao i ulje i šećer.

On je ukazao da je za Srbiju dominatno tržište Evropske Unije, zatim zemalja bivše Jugoslavije i dodao da se izvozi i na rusko tržište, ocjenivši da je potreban distributivni centar u Moskvi.

Prostran je rekao da su Srbiji najkonkurentnije bivše zemlje nekadašnjeg sovjetskog lagera, odnosno da je, kada su u pitanju voće i povrće, najkonkurentnija Poljska, ali da su konkurentni i proizvodi iz zapadne Evrope – Njemačke, Italije i Francuske.

Jedan od proizvoda u kome je Srbija trenutno najkonkurentnija, je proizvodnja metli, rekao je Prostran i dodao da se 98 odsto tih metli izvozi, a da su najveći kupci Švajcarska i Italija. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!