Capital.ba

Pokrenuta službena istraga protiv sarajevske firme „Amadeus“

22.06.2011. / 8:00

SARAJEVO, Konkurencijski savjet BiH pokrenuo je službenu istragu protiv doskora jedinog predstavnika Globalnog distribucijskog sistema u BiH, firme „Amadeus BH“ Sarajevo pod sumnjom da je svojim sistemom za putovanja zloupotrijebio svoj dominanantan položaj na tržištu, saznaje Capital.

„Amadeus BH“ bi se mogao suočiti sa drakonskim kaznama Konkurencijskog savjeta BiH, ako se dokaže zloupotreba dominantnog položaja sistema za putničku rezervaciju, računovodstvo i ostalih usluga vezanih za putaovanja.

Sistem Amadeus predstavlja vodeći svjetski Globalni Distribucijski Sistem (GDS) za čitavu avio-industriju, u smislu rezervacija i izdavanja avio karata, otpreme putnika i prtljaga u 212 zemalja na svijetu.

Podaci Amadeus sistema se mogu koristiti isključivo za izvršavanje putničkih rezervacija, pružanje putničkih informacija, računovodstvo, knjigovodstvo i ostale ovlaštene usluge vezane za putovanje, te se takvi podaci ne smiju sakupljati, prodavati i distribuirati trećim stranama.

Na osnovu podataka kojima raspolaže Konkurencijski savjet, Amadeus sistem bio je jedini GDS sistem prisutan u Bosni i Hercegovini sve do oktobra 2010. godine, kada se je, upisom u Registar predstavništava stranih lica, privredni subjekt „Galileo Adriatic“., sa sjedištem u Banja Luci, registrovao za obavljanje djelatnosti obezbjeđivanja elektronske globalne distribucije usluga u sektoru turizma, pomoću kompjuterizovanog rezervacionog sistema

“Analizom odredbi i uslova Pretplatničkog ugovora, koji je Amadeus BH, u oktobru 2010.godine ponudio turističkim agencijama u BiH, Konkurencijski savjet je ocijenilo da postoji osnovana sumnja da navedeni ugovor nije u skladu sa  Zakonom o konkurenciji”, navodi se u zaključku.
Naime, Zakonom je propisano da privredni subjekt ima dominantan položaj na relevantnom tržištu roba i/ili usluga, ako se zbog svoje tržišne snage može ponašati u značajnoj mjeri nezavisno od stvarnih ili mogućih konkurenata, kupaca, potrošača ili dobavljača, odnosno pretpostavlja se da ima dominantan položaj, ukoliko na relevantnom tržištu BiH ima udio veći od 40%.

Članom 10. Zakona, propisano je da je zabranjena svaka zloupotreba dominantnog položaja, koja se posebno odnosi na direktno ili indirektno nametanje nelojalnih kupovnih i prodajnih cijena ili nametanje drugih trgovinskih uslova, kojima se ograničava konkurencija, kao i zaključivanje sporazuma kojima se uslovljava da druga strana prihvati dodatne obaveze koje po svojoj prirodi ili prema trgovinskom običaju nemaju veze sa predmetom takvog sporazuma.

“Slijedom navedenog, Konkurencijski savjet je ocijenilo da postoji osnovana sumnja zloupotrebe dominantnog položaja, u smislu člana 10. stav (2) tačke a) i d) Zakona, te je donijelo Zaključak o pokretanju postupka po službenoj dužnosti”, navodi se u zaključku Savjeta.

.

PRILOG:

Zakljucak Konkurencijskog savjeta BiH o pokretanju istrage

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!