Capital.ba

Podrška i ekonomski zdravim zemljama

31.10.2008. / 7:33

VAŠINGTON – Međunarodni monetarni fond (MMF) saopštio je da je stvorio novi instrument za obezbjeđivanje vanrednih pozajmica ekonomski zdravim zemljama koje su zbog posljedica svjetske finansijske krize suočene s nedostatkom gotovine.
Izvršni odbor MMF-a je odobrio kratkoročno obezbjeđivanje finansijskih sredstava za zemlje sa snažnim privrednim politikama, koje su suočene s privremenim problemom likvidnosti na globalnim tržištima kapitala. Kako ističu u MMF-u u okviru tog programa zemljama će na raspolaganju biti maksimalno sto milijardi dolara.
Generalni direktor MMF-a Dominik Štros-Kan je objasnio da će nove pozajmice popuniti pukotinu u sistemu finansijske podrške ove institucije koji je do sada bio usmjeren na zemlje u kojima su bile potrebne promjene u finansiranju i u politici.
“Izuzetna vremena traže izuzetne odgovore. MMF će odgovoriti na krizu sa svim potrebnim finansiranjem. Zbrka na svjetskim tržištima kapitala, koja se nastavlja, prouzrokovala je značajne teškoće s likvidnošću nekim zemljama s tržištima u razvoju, a na kraju i državama koje su održavale zdrave makroekonomske okvire”, izjavio je Štros-Kan.
On je objasnio da je MMF odlučan da realizuje koordinisan i kooperativan pristup za rješavanje najgore situacije na finansijskim tržištima od velike privredne krize 1929. godine, koja sada ugrožava svjetsku ekonomiju.
Prema najavi MMF-a, potencijalni primaoci tog novog vida pomoći moraće da ispunjavaju određene preduslove, kao što je zdrav politički razvoj, dostupnost tržištima kapitala i održiva mjera zaduženja. Zemlje koje ispunjavaju ove kriterijume, kako je istaknuto, mogu da iscrpe najviše pet puta veću sumu od svoje kvote, odnosno iznosa kojim je sama doprinijela osnivanju MMF-a, i to najviše tri puta tokom godine. Dobijeni novac zemlje će morati da vrate uz kamatu od oko četiri odsto, najkasnije u roku od godinu dana.
Neke od prvih korisnica mogle bi biti zemlje u razvoju sa snanžim privrednim rastom poput Turske, Brazila i Južne Koreje, koje u normalnim okolnostima nemaju poteškoća u zaduživanju, ali su se sada suočile s nedostatkom gotovine usljed obustave kreditnih aktivnosti zapadnih banaka.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!