Capital.ba

Počinje realizacija projekta sanacije objekata zaštite od poplava

13.09.2013. / 14:12

vode srpskeBIJELJINA, Rukovodstvo preduzeća “Vode Srpske” potpisalo je danas sa konzorcijumom francuske firme “Savež” i španske “Adasa” ugovor o nadzoru projekta prema programu “Hitne mjere sanacije i rekonstrukcije objekata zaštite od poplava u Republici Srpskoj”.

Ugovor o nadzoru vrijedan je milion evra, a za program koji obuhvata 164 projekta u Republici Srpskoj obezbijeđeno je 55 miliona evra kredita od Evropske investicione banke.

Prva faza realizacije prema programu “Hitne mjere sanacije i rekonstrukcije objekata zaštite od poplava u Srpskoj” počeće sljedeće sedmice u Prijedoru, gdje će biti uređeno korito rijeke Miloševice. Vrijednost ovog projekta je oko 800.000 evra, a izvođač radova biće banjalučka firma “Hidrokop”.

Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Mihajlo Stevanović, koji je prisustvovao potpisivanju ugovora, podsjetio je da je ovo ministarstvo vrijedno radilo 2010. godine na pripremi programa hitnih mjera sanacije i rekonstrukcije zaštite objekata od poplava u Srpskoj, te da su potpisivanjem ugovora o nadzoru stvoreni uslovi da se nastave aktivnosti na ovom poslu u 2014. i 2015. godini.

“Očekujemo da ćemo u 2016. godini imati završene sve mjere na projektima čija realizacija je podijeljena u tri faze. Prve mjere su sada tenderisani projekti, a naredne mjere su uređenje značajnih objekata, nasipa, crpnih stanica i obodnih kanala”, naveo je Stevanović.

On je podsjetio da je zbog poplava u gradu Bijeljina u junu 2010. godine, Evropska banka obezbijedila 55 miliona evra za hitne mjere, a nakon poplave u decembru zaduženje je poraslo do 94 miliona evra, “kako bi se realizovali novi objekti”.

Prema njegovim riječima, resorno mnistarstvo pokrenulo je i aktivnost sa Svjetskom bankom sa kojom se u decembru očekuje početak pregovora.

“Očekujem da ćemo sljedeće godine, nakon dogovora sa Svjetskom bankom, pripremiti izvedbeno-projektnu dokumentaciju, kako bi već 2015. godine gradili i nasipe na rijeci Drini”, rekao je pomoćnik resornog ministra Stevanović.

Direktor “Voda Srpske” Dragan Anđelić rekao je da je konzorcijum koji će obavljati nadzor ukupnog programa, odnosno sva 164 projekta, izabran nakon tenderske procedure u kojoj je učestvovalo 15 firmi i konzorcijuma.

Anđelić je najavio da će 23. septembra biti potpisano još sedam ugovora ove ustanove sa izvođačima radova na realizaciji projekata na području Bijeljine, Istočnog Sarajeva, Bratunca i Čelinca.

“Na području Bijeljine radiće se, prije svega, sanacija savskog nasipa na dijelu Topolovac, zatim uređenje glavnog obodnog kanala i korita rijeke Janjica, a u opštini Bratunac uređenje korita rijeke Križevice. U Istočnom Sarajevu biće uređeno korito rijeke Željeznice, a na području Čelinca biće realizovana dva projekta na sanaciji dva kanala i izgradnja jednog mosta”, pojasnio je Anđelić.

On je dodao da početak realizacije ovih sedam projekata zavisi i od vremenskih uslova.

“Procijenićemo da li ove godine smijemo krenuti sa radovima na Toplovcu na Savi, ako ne, postoji mogućnosti da će to ostati za juli i avgust sljedeće godine. Mi smo dosta toga na ovom dijelu uradili”, rekao je Anđelić i dodao da ova dionica i nije više najkritičnija tačka, kao što je bila.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!