Capital.ba

Početak rada Rafinerije ima višestruk značaj

28.11.2008. / 11:18

SARAJEVO,  Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević ocijenio je da početak rada Rafinerije nafte u Brodu ima višestruk značaj za dugoročnu energetsku stabilnost ne samo Republike Srpske, već i BiH i regiona u cjelini.

”Prije svega, pokrenuli smo domaću prerađivačku kompaniju, a upravo je to ono što nedostaje ekonomiji BiH, uključujući i direktne pozitivne efekte koje već osjećaju porodice 1 400 zaposlenih radnika Rafinerije”, izjavio je Zirojević, gostujući sinoć u programu BHT 1.

On je ukazao na činjenicu da je otvorena i mogućnost za niz malih i srednjih preduzeća da vrše razne uslužne djelatnosti za Rafineriju, te istakao da ne treba zaboraviti ni već dogovorenu saradnju lokalnih vlasti sa rukovodstvom kompanije radi iznalaženja mogućnosti za uvođenje novih obrazovnih profila u srednjoškolsko obrazovanje, potrebnih brodskoj firmi.

”Vrlo bitan aspekt pokretanja proizvodnje u Rafineriji nafte u Brodu jeste i mogućnost povezivanja proizvodnih kapaciteta sa Rafinerijom ulja u Modriči, s ciljem ponovnog pokretanje proizvodnje baznih ulja, što će bez sumnje donijeti dodatnu korist za privredu BiH”, istakao je Zirojević.

On je zaključio da će sve pomenute mogućnosti i prednosti imati uticaj na smanjenje spoljnotrgovinskog deficita BiH i pad cijena nafte i naftnih derivata, jer će se uvoziti sirova nafta, a ne gotovi naftni derivati.

”Dugoročno gledano, smatram da će proizvodi Rafinerije nafte Brod i Rafinerije ulja Modriča biti izvozni proizvod i pravi brend BiH” – istakao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Zirojević je naveo da je jako bitno da BiH, prateći preporuke EU, omogući bezbjednost snabdijevanja tržišta naftom i naftnim derivatima, kao i da pronađe strateške partnere za nastavak istraživanja vlastitih nalazišta sirove nafte.

On je istakao značaj odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva, koju je donio Savjet ministara BiH , a čiji je cilj da obezbjedi uslove za uređenje jedinstvenog tržišta BiH tečnim naftnim gorivima, zaštitu okoline, potrošača, domaće proizvodnje, kao i uspostavljanje jedinstvenog sistema kontrole i sprečavanja zloupotreba pri uvozu i distribuciji tečnog naftnog goriva slabijeg kvaliteta.

Generalni direktor Optima grupe Slavko Šćepanović ocijenio je da će proizvodnja na godišnjem nivou od 1,2 miliona tona nafte i naftnih derivata biti dovoljna za najveći dio tržišta u BiH, potvrđujući da planom proizvodnje Rafinerija predviđa da 2010. godine taj niov dostigne 4,2 miliona tona, čime bi bili stvoreni uslovi za intenzivniji izvoz iz BiH.

Posebno značajnom, on smatra činjenicu da će početak rada Rafinerije, osim koristi za zaposlene, iniciranja proizvodnje baznih ulja u Modriči, i nižih cijena nafte i naftnih derivata, donijeti i neophodnu stabilizaciju tržišta u BiH, bez dosadašnjih nestašica nafte, koje su direktno uticale na rast cijena.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Mahir Hadžiahmetović početak proizvodnje u Rafineriji u Brodu vidi kao veliki događaj u BiH, i poduhvat koji će zasigurno prerasti u regionalni projekat.

Prema njegovim riječima, direktna korist ogledaće se u većem zapošljavanju, na planu supstitucije uvoza, proizvodnje vlastitog proizvoda, a sve na bazi profesionalnog i intenzivnog rada na dostizanju evropskih standarda kvaliteta i jačanju izvoznih potencijala BiH.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!