Capital.ba

Počela isplata januarskih penzija

10.02.2011. / 12:51

BANJALUKA, U Republici Srpskoj /RS/ danas je počela isplata januarske penzije za 226 046 korisnika, izjavio je direktor Fonda PIO Zoran Mastilo.  

On je na konferenciji za novinare rekao da je tranša za januarsku penziju u neto iznosu od 72 miliona KM, a penzija isplaćuje po koeficijentu 1,06.

Mastilo je naveo da je iznos najmanje penzije 160 KM, dok prosječna penzija iznosi 320 KM.

On je rekao da je prihod od doprinosa za PIO u januaru iznosio 42,76 miliona KM, što je za 2,4 miliona KM više nego u januaru prošle godine.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Počela isplata januarskih penzija

    1. b191

      IRB upravlja fondom za restituciju, pa vidimo kakvi su rezultati.

      ovdje opet ponavljam, mislim da je za većinu AD formiranje PREF zakasnilo, ali ajde da se spasišta se spasiti da…

    2. rakovic

      IRB je mogla komforno da preuzme upravljanje PREf-om jer nema potrebe da država ima više društava za upravljanje fondovima. No onda bi bio problem zapošljavanja podobnih i talentovanih. Bitno je da se razbacuje pa makar i na našu štetu.

    3. Akcionar

      Dakle, Fond PIO je jedna vrsta servisa koji od jednih prikuplja i drugima distribuira novac. Kako obveznici doprinose uplaćuju preko banaka, a i penzije se dijelom isplaćuju preko banaka, mislim da bi se cijeli posao Fonda PIO mogao mnogo uprostiti. Vođenje evidencije o uplatama doprinosa, obračun staža i slično, danas se vrši praktično automatski i Fondu ne treba mnogo zaposlenih. Mislim da je veći problem dokumentacija oko uvezivanja staža, a pogotovo ovaj dio oko Vladinih dotacija Fondu. Ako Vlada već nekome obezbijedi pravo, onda je logično i neophodno da se obezbijedi izvor sredstava za finansiranje tih prava.
      Što se tiče upravljanja imovinom Fonda PIO, Fond tom imovinom “upravlja” već punih 8 godina, a tek sad se osniva PREF? Svi znamo kako je Fond (tj. njegovi predstavnici na Skupštinama akcionara) “štitio” tu imovinu. Primjera radi, da li direktor Fonda, gosp. Mastilo može, pored svojih radnih obaveza, da adekvatno štiti imovinu Fonda sjedeći u Upravnim ili Nadzornim odborima Telekoma, Tržnice BL i Hidroelektrana na Trebišnjici? Naravno da ne može! On tamo sjedi samo da bi dobio naknadu i još “poneku” korist, ličnu naravno… Dakle, predstavnici Fonda PIO u najvećem broju slučajeva nemaju pojma o poslovanju preduzeća u čijim Nadzornim ili Upravnim odborima sjede! Oni čak i ne dolaze na sjednice, ali uredno uzimaju naknade. I tako već 8 godina!
      Što se tiče brige o očuvanju imovine Fonda, dovoljno je reći da je ona sada duplo manja nego kad je usvojen Zakon o PREF-u. Manja za čitavih 300 miliona KM nego prije godinu i po! Ko je odgovoran za to?

    4. đžigiBau

      Izvinjavam se zbog kvalifikacije Vašeg posta koju sam iznio u prethodnom komentaru.
      Prevenstveni zadatak Fonda je da utvrđuje obim prava koja pripadaju nekom penzioneru, vodi evidencije i vrši obračun staža,vrši obračun penzija i organizuje njihovu isplatu i sl. Upravljanje imovinom koju Fond posjeduje u akcionarskim društvima je izuzetno kompleksan posao koji, ako bi se njemu ozbiljno pristupilo, zahtjeva daleko veći broj zaposlenih nego što ih Fond danas ima uz specifičnu obrazovnu strukturu. Svakome ko imalo poznaje materiju je jasno da su pomaci koji su učinjeni na ovom polju u poslednjih nekoliko godina ogromni, a smatram da je osnivanje PREF-a izuzetno odgovoran potez rukovodstva Fonda, koji na najbolji način ilustruje brigu da se imovinska baza Fonda očuva.
      Inače, u izvjesnom smislu penzije koje se isplaćuju po osnovu staža za koji je uplaćen doprinos i onog koji je država priznala su i danas razgraničene, samo što je ta granica običnom čovjeku teško uočiva jer se isti iznos isplaćuje kroz jednu penziju (što je daleko ekonomičnije nego da se dva puta mjesečno organizuje isplata penzija).Problem nastaje onda kada Vlada ne doznači Fondu kompletan iznos sredstva koju je ovaj u ime nje isplatio, i onda se stvara deficit koji Fond pokriva kako zna i umije, A mediji su prepuni naslova tipa: “Vlada ponovo interveniše sa grantom od 16 miliona kako bi isplata penzija bila redovna”. Pri tom niko ne pita je li ta Vlada možda dužna da prebaci 26 ili 30 miliona, a Fond je u očima običnog čovjeka prestavljen kao “crna rupa” koja jednostavno guta milione i proizvodi deficit.

    5. Akcionar

      @2
      Ne znam šta smatrate zajedljivim, moj post je bio činjenični i matematički :)
      Slažem se da bi trebalo razdvojiti penzije po osnovu staža i po osnovu stečenih prava, pa ove prve da se finansiraju iz doprinosa, a druge da finansira Vlada kako zna i umije (ali da ne zadužuje buduće generacije zbog toga).
      Takođe bi trebalo napokon riješiti pitanje penzionera koji su penzije zaradili van RS, prvenstveno u FBiH.
      A kako Fond PIO besprekorno radi vidimo i iz toga kako upravlja silnom imovinom koju ima u svakom akcionarskom društvu u RS.

    6. ĐžigiBau

      Sredstva koja se prikupe kroz doprinos su više njego dovoljna za isplatu onog dijela penzija koji je priznat na osnovu staža za koji je uplaćen doprinos (staž osiguranja). A dio novca koji nedostaje se odnosi na iznose penzija koji su priznati na osnovu staža provedenog u VRS za koji nije uplaćen doprinos (penzijski staž). Ako je država obećala da će da plati borcima vrijeme koje su potrošili stvarajući je, najmanje što može je da doznači Fondu sredstva koja su potrebna za isplatu tog dijela penzija. Ako bi država rekla da borci prilikom osiguranja auta imaju pravo na umanjenje premije od 30%, da li bi iko očekivao od privatne osiguravajuće kuće da isplati odštetu u punom iznosu ukoliko država ne prebaci nedostajući dio sredstava?! FOND JE OSIGURAVAJUĆA KUĆA koja radi besprekorno! Ako Vlada ne prebacuje nedostajući dio sredstava onda zajedljive komentare uputite na njenu adresu, a ne na račun Fonda.

    7. Akcionar

      Doprinosima se prikupi 43 mil KM, a za isplatu treba 72 mil KM. Sa mjesečnim deficitom od 29 mil KM, Fond PIO neće moći joše dugo. Izvori dotacije iz Vlade će presušiti, a zaduživanje u bankama nije nikakvo rješenje, dugoročno će to Fond odvesti u još veće probleme.
      Kad bi Fond isplaćivao samo onoliko koliko se prikupi doprinosa, prosječna penzija bi bila 190 KM umjesto 320 KM! Penzioneri sa tim novcem ne mogu ni umrijeti, a kamoli živjeti.