Capital.ba

Po broju preduzeća Srbija ispod prosijeka

20.04.2009. / 9:31

papiri4BEOGRAD,  Broj registrovanih preduzeća i radnji po glavi stanovnika u Srbiji je oko tri puta manji od prosijeka u zemljama Evropske unije, izjavio je direktor Agencije za privredne registre (APR) Zvonko Obradović.

Kako je Obradović rekao, “ukupno 330.000 privrednih subjekata nije dovoljno”, pa bi država i dalje trebalo da pomaže u osnovanju novih preduzeća, naročito kroz start ap kredite (start up) namjenjene početnicima u biznisu.

“Ako bude aktivnosti na podsticaju start ap kredita mi ćemo imati rast novoosnovanih kompanija”, rekao je on i dodao da će u suprotnom, a sudeći po podacima Narodne banke Srbije o broju nelikvidnih firmi, jedan broj odlučiti da ugasi svoju privrednu aktivnost.

Obradović je istakao da Srbija ne bi imala trend rasta osnivanja novih firmi, ukoliko bi se izuzeli podaci vezani za start ap kredite.

On je podsjetio da je taj program pomogao da se 2007. osnuje 1.507 novih preduzeća, a prošle godine 2.200.

Prema njegovim riječima, “od početka godine, do polovine aprila, iz registra je izbrisano 912 preduzeća i 10.696 radnji, a u isto vrijeme osnovano je 3.386 novih firmi i 11.749 radnji”.

Broj novoosnovanih preduzeća za prva tri i po mjeseca ove godine je u poređenju sa 2008. na “pozitivnoj nulu”, odnosno gotovo identičan onome lani, kazao je Obradović.

On je naveo da je, gledano po djelatnostima, iz registra najveći broj firmi ugašen, odnosno, izbrisan iz oblasti trgovine.

Zatvarani su restorani i barovi, firme koje se bave prodajom motornih vozila, prevozom robe u drumskom saobraćaju, grubim građevinskim radovima, trgovini na veliko drvetom i građevinskim materijalom, kao i male prodavnica hrane i pića, kazao je Obradović.

Najviše novoosnovanih kompanija bilo je u sektoru održavanja i opravke motornih vozila, softverske djelatnosti, kao i konsalting i menadžment poslova.

Obradović je kazao da je trenutno u Srbiji registrovano oko 218.000 preduzetnika i 107.000 privrednih društava. Mondo

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!