Capital.ba

PKS: Smanjiti porez na zarade u IT sektoru

26.12.2011. / 7:45

BEOGRAD, Neoporezivanje plata zaposlenih u IT industriji u Srbiji je jedna od predloženih mjera za narednu godinu, koja bi doprinjela povećanju konkurentnosti privrede, kapaciteta naučno istraživačkih ustanova i fakulteta, ali i sprečavanju ”odliva” mozgova, tvrdi sekretar Udruženja informatičke djelatnosti Privredne komore Srbije (PKS) Jelena Jovanović.

Vrijednost poslova ostvarenih na tržištu informacionih tehnologija (IT) u 2011. godini u Srbiji bila je između 410 i 412 miliona evra, što je u odnosu na lani rast od pet odsto. Taj rast prometa je, kako je Jovanović ocijenila, suviše mali kada se ima u vidu da je vrijednost poslova tokom 2008. godine bila rekordnih 560 miliona evra.

”Ove godine je primjetan rast prodaje lap-top računara, a ono što posebno raduje je činjenica da će izvoz softvera dostići sumu od 200 miliona dolara”, istakla je Jovanović i dodala da je lani vrijednost tog eksporta iznosila 144 miliona dolara.

Srpsko tržište karakteriše i izuzetno mala potrošnja na tržištu IT – a koja po glavi stanovnika na godišnjem nivou nije veća od 58 evra, dok je u zemljama Evropske unije oko 870 evra, navela je Jovanović.

”Dio industrije koji se bavi izvozom softvera jako lijepo napreduje, a centar toga čine 74 kompanije, koje se ne pojavljuju na domaćem tržištu, već isključivo rade za inostrane partnere. Da bi smo povećali njihove kapacitete i omogućili im da bolje rade, predložili smo neoporezivanje plata zaposlenih”, rekla je Jovanović.

Na taj način bi se povećali i kapaciteti naučno-istraživačkih ustanova i fakulteta, koji bi mogli da upišu veći broj mladih ljudi, kazala je Jovanović, naglasivši da je osnovni kapital IT industrije ljudski kapital i zato se mora sprečiti odliv mozgova i dozvoliti kompanijama da se razvijaju.

”Sa druge strane povećali bi konkurentnost privrede i pokazali svijetu da mi jesmo prava visokotehnološka destinacija i ohrabrili svjetske kompanije da ovde otvore naučno istraživačke centre. To bi bio veliki plus ne samo za našu industriju, nego i za cijelu privredu”, objasnila je Jovanović.

Ona je kazala da je sljedeće godine na tržištu Srbije moguće očekivati i negativne efekte poskupljenja hard diskova zbog izmještanja proizvodnje iz Japana, zbog zemljotresa i nesreće u Fukušimi. Proizvodnja se seli na Tajvan i u druge dijelove Azije, zbog čega su u posljednjih mjesec dana  hard diskovi poskupili do tri puta. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!