Capital.ba

Parlament potvrdio sporazume o zaduživanju Srbije

18.10.2011. / 18:34

BEOGRAD, Skupština Srbije potvrdila je danas četiri sporazuma o zaduživanju, među kojima je garancija od 80 miliona evra za Elektroprivredu Srbije, odnosno Rudarski basen Kolubara.
Zajam bi trebalo da bude iskorišćen za stvaranje uslova za sigurne isporuke uglja i racionalno upravljanje prirodnim resursima, uz smanjenje zagađenja u elektranama koje koriste ugalj iz Kolubare.

Skupština je usvojila i garancije Srbije Komercijalnoj banci kod koje se Građevinska direkcija Srbije zadužuje u iznosu od dvije milijarde dinara za refinansiranje kredita koji je iskorišćen za opremanje građevinskog zemljišta na lokaciji kasarne Stepa Stepanović u Beogradu.

Potvrđen je i Okvirni ugovor o zajmu u iznosu od 32 miliona evra sa Bankom Savjeta Evrope za razvoj radi finansiranja gradnje oko 1.700 objekata za socijalno stanovanje za ugrožene kategorije stanovništva.

Skupština je potvrdila i Sporazum Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj o zajmu od pet miliona dolara za projekat osiguranja rizika u slučaju elementarnih nepogoda.

Skupština je potvrdila i 29 međunarodnih sporazuma i ugovora iz oblasti odbrane, policijske saradnje i ekonomske saradnje, životne sredine i kulture.

Đelić: Srbija imala tri puta više problema 2000.

Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je danas da je Srbija u ovom trenutku u tri puta manjem problemu nego što je bila 2000. jer je javni dug države tada bio tri puta veći.

Đelić je, odgovarajući poslanici Srpske radikalne stranke Nataši Jovanović u raspravi o zaduživanju u Skupštini Srbije, rekao da je Srbija među zemljama sa najnižom stopom zaduženosti u Evropi, sa 44 odsto učešća javnog duga u bruto domaćem proizvodu. “Poslije vaše vlasti, Srbija je imala dug koji je predstavljao 126 odsto BDP-a. Danas je 44 odsto, ne znam da li treba imati mnogo znanja iz matematike, ali kad uporedimo dug prema BDP-u, to je tada bilo tri puta više nego sad”, rekao je Đelić pošto je poslanica SRS-a kazala da je Srbija odavno ušla u crvenu zonu zaduživanja.

Grčka je danas tamo gdje su radikali ostavili Srbiju 2000, dodao je Đelić, odgovarajući Nataši Jovanović koja ga je prethodno optužila da vodi samoubilačku fiskalnu politiku za Srbiju. “Vi srljate i dalje, uzimate kredite koji su izuzetno nepovoljni i koji kroz ovako tešku situaciju u kojoj su građani pojedinačno prezaduženi, dodatno otežavaju mogućnost da država normalno funkcioniše”, kazala je ona. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!