Capital.ba

Parcele nema ko da kupi

08.09.2010. / 7:50

BEOGRAD, Promet parcelama u Srbiji gotovo je obustavljen. Za razliku od ranijih godina kada su investitori „teškom mukom“ dolazili do lokacija za izgradnju i nisu žalili novac, sada slobodnog zemljišta ima, ali ne i kupaca.
Stvari je dodatno zakomplikovala uredba o konverziji prava korišćenja u pravo svojine nad gradskim građevinskim zemljištem uz naknadu, pa mnogi investitori smatraju da je to dodatni trošak i odustaju od kupovine. I oni koji imaju parcele rijetko ih oglašavaju, jer potražnje gotovo da nema.

Prema riječima Kaće Lazarević, suvlasnice agencije „Alka“ u Beogradu, čak ni duž autoputa više ne postoji interesovanje investitora. Lokacije kod autoputa, koje su se prije dvije godine prodavale po cijeni od 50 do 100 evra za kvadrat sada mogu da se pazare za 15 do 20 evra, a veće parcele i po znatno nižoj cijeni.
– U Inđiji, koja je zbog opremljenosti zemljišta, ažurnosti lokalne samouprave primamljiva za investitore sada parcele koje su potpuno osposobljene za izgradnju mogu da se pazare za 15 do 18 evra po kvadratu – ističe Lazarevićeva. – Mnogo je stranih investitora koji su dolazili kod nas, pa kada naprave računicu okrenu se i odu. Jer, kako tvrde za naknade za uređenje, konverziju i dozvole treba da izdvoje tri puta više novca nego recimo u Mađarskoj. I dok mi uz autoputeve imamo njive u EU su te parcele poslužile za unosan biznis i za investitore i za državu.
U centru Beograda zemljište ima svoju cijenu, a investitori do njega uglavnom dolaze uz kompenzaciju, jer vlasnici udžerica i malih porodičnih kuća za ustupljeno pravo gradnje dobijaju najčešće oko 30 odsto kvadrata. Naravno, sve zavisi od namjene lokacije i od kvadrature koja može da se gradi, pa vlasnici objekata koji se ruše mogu da dobiju i više.

Cijena ara u Srbiji
Beograd 1.500 – 10.000 e
Novi Sad 600 – 3.750 e
Kragujevac 1.000 e
Smederevo 778 e

Kvadratni metar zemlje ustupa se za 50 do 100 evra u centralnim beogradskim zonama. Najtraženije su parcele od četiri do deset ari. U najatraktivnijoj zoni na Dedinju, primjera radi, vlasnik manje kuće, koja se nalazi na parceli od deset ari prodaje svoju nekretninu za 700.000 evra, ali potencijalni kupci ne nude više od pola miliona. Cijena zemljišta je skočila u naselju Borča zbog novog mosta, koji će se graditi, pa ar staje oko 5.000 evra, ali niko ne kupuje.
Inače, po novom Zakonu o planiranju i izgradnji da bi gradio, investitor mora da bude ili vlasnik ili zakupac parcele, što dodatno komplikuje posao, jer je konverziju prava korišćenja u pravo svojine odradio veoma mali broj vlasnika objekata.
Poljoprivredno zemljište ima još nižu cijenu, ali ni za to ne postoji interesovanje. Sada u Vojvodini može da se kupi kuća i oko 20 do 30 ari placa pod voćem za 15.000 do 20.000 evra.
Barajevo
Trenutno u ponudi imamo oko 500 lokacija, ali kupaca nema – jada se Tiosav Jovanović, vlasnik agencije „Poslovnik“, koja prodaje parcele u beogradskom naselju Barajevo. – U centru je ar od 1.000 do 4.000 evra, a u okolini Barajeva najniža cijena je 200 evra. Poljoprivredno zemljište je još jeftinije od 30 do 50 evra po aru.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!