Capital.ba

OTKRIVAMO: Prevare i utaje u sistemu PDV-a

16.10.2007. / 8:30

BANJALUKA, Novi kupac imao je uredne papire na kojem je bio jedinstveni broj, obveznika poreza na dodatnu vrijednost. Direktor dobojske mljekare Milko ništa nije posumnjao. Izdao je robu, vjerujući da je PDV broj, garancija da je sve uredu. Prevario se. Ostao je bez robe I bez mogućnosti da dobije povrat PDV-a.
“To su ustvari bili klasični kradljivci, ali ja nisam ništa posumnjao jer su imali poreski broj. Odnijeli su mi najmanje 10 hiljada maraka robe. Nikada se se nisu više pojavili”, priča Džemo Slamnik direktor Mljekare.
Slamnik je samo jedan od brojnih privrednika koji je vjerovao u priče političara da je PDV sistem savršen. Visoka i jedinstvena stopa poreza dodatno motiviše obveznike da stalno pronalaze nove načine za njegovu utaju.
– Mi smo mislili da će uvođenjem PDV nestati fantomske firme koje su utajili stotine miliona maraka u BiH, nažalost to se nije desilo, priznaje Siniša Karana načelnik Finansijsko-obavještajnog odjeljenja SIPA-e BiH.
S obzirom da je izvoz oslobođen poreza, najčešći slučaj je falsifikovanje izvoznih papira i smanjenje vrijednosti robe pri uvozu. Poslednji slučaj je pokušaj uvoza patika po jedan evro. Godišnje se pokuša utajiti na desetine miliona maraka, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje
– Naši inspektori se stalno suočavaju sa pokušajem utaje poreza. Za šest mjeseci oni su 2 200 kontrola utvrdili dodatne obaveze u iznosu od 27 miliona maraka, kaže Ratko Kovačević portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Prema analizama Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA), do kojih smo došli, naše firme pomaže stranim kompanijama da ne plate PDV. Daju im potvrdu da su od njih fiktivno uvezli robu u BiH. U mnogim slučajevima PDV obveznik postoji samo na papiru.
Ekonomski analitičari upozoravaju da krivca za utaje poreza treba tražiti na drugoj strani. Onoj koja kotroliše.

– Kakvi se sve tu dilovi prave! Mojoj koleginica koja ima firmu, neću joj otkrivati ime, došao je inspektor, stavio torbu na sto I rekao: Ovo je torba za pare”. Znate sami šta to znači, ogorčeno priča Svetlana Cenić ekonomista I bivši ministar finansija RS.
Da se PDV sve više pokuša prikriti pokazuje I podaci, analitičkog odjeljenja Upravnog odbora poreske uprave. Sve više privrednika, umjesto povrata PDV traži da mu se on oduzme od budućih obaveza. Razlog je, tvrde pojedini ekomisti, upravo u tome što ako traže povrat u kešu, obveznika, u skladu sa procedurom UIO BIH prije isplate obavezno prekontroliše poreski inspektor.
Portal CAPITAL.ba objavljuje akt Finansijsko-obavještajnog odjeljenja SIPA-e BiH, u kojem su navedene, do sada uočene, tipologije utaje i pranja novca u sistemu PDV-a.
sipa-bih-tipologije-pdv-prevara.pdf

Siniša Vukelić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!