Capital.ba

Orbović: Bez dogovora o minimalcu

01.04.2010. / 16:03

BEOGRAD, Socijalno-ekonomski savjet nije postigao saglasnost o utvrđivanju minimalne cijene rada za ovu godinu, rekao je Ljubisav Orbović.

Orbović, predsjednik Saveza samostalnog sindikata Srbije (SSSS), je objasnio da su se predstavnici Unije poslodavaca usprotivili i prijedlogu Vlade Srbije da se minimalna cijena rada sa 87 poveća na 90 dinara po satu.

“Minimalna cena rada ostaje 87 dinara po satu i nije promenjena duže od godinu dana iako je vrednost te cene realno opala za 30 odsto”, rekao je Orbović.

On je podsjetio da je ovo drugi put da se predstavnici Unije poslodavaca ne slažu sa povećanjem cijene rada – prvi put 11. marta kada je SSSS tražio da se cijena radnog sata poveća sa 87 na 92 dinara. Protivljenje poslodavaca obrazloženo je, dodao  prvi sindikalac Srbije, da oni nisu u mogućnosti da isplaćuju veće zarade.

Orbović je poručio da SSSS neće odustati od svog prijedloga jer smatra da minimalna cijena radnog časa nikako ne bi smjela da bude niža od 92 dinara.

Prema računici minimalne cijene rada od 92 dinara, mjesečni iznos minimalne zarade iznosio bi 16.008 dinara, ali poslodavci smatraju da bi to povećanje dodatno uticalo na smanjenje privredne aktivnosti u zemlji.

Socijalno-ekonomski savjet čine predstavnici vlasti, dva reprezentativna sindikata – SSSS i Ujedinjenog granskog sindikata Nezavisnost, kao i predstavnici Unije poslodavaca Srbije.

Ljajić: Tri dinara nedovoljno, ali dokazuje brigu

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić je izrazio žaljenje što na sjednici Socijalno-ekonomskog savjeta nije sa Unijom poslodavaca Srbije postignuta saglasnost o povećanja minimalne cijene rada jer, kako kaže, povećanje za tri dinara nije dovoljno, ali dokazuje brigu o najugroženijima.

“Vlada sada po Zakonu mora da donese odluku o minimalnoj ceni rada i to ćemo i učiniti na narednoj sednici”, rekao je Ljajić i istakao da je Unija poslodavaca prvo dala načelnu saglasnost za povećanje cijene radnog sata sa 87 na 90 dinara, ali su nakon toga, kako je rekao, iznijeli argumente protiv.

“Povećanje minimalne cene rada od tri dinara svakako nije dovoljno, ali je u ovim uslovima i to dokaz da vodimo računa o najugroženijima”, rekao je Ljajić, koji trenutno predsjedava Socijalno-ekonomskim savjetom.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!