Capital.ba

Opada svjetska proizvodnja vina

29.03.2008. / 17:35

PARIZ ,  Svjetska proizvodnja vina je u opadanju što je posljedica smanjenja potrošnje u tradicionalnim potrošačkim zemljama i krčenja vinograda, planiranog ili zbog suše, saopštila je Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV).

Prošle godine je u svijetu proizvedeno oko 266,7 miliona hektolitara vina, 6,9 odsto manje nego 2006, dok je potrošnja istovremeno ostala praktično na nepromjenjenom nivou od 240,6 miliona hektolitara, pokazali su podaci OIV.

Prošle godine  je oko 7,889 miliona hektara pod vinogradima bilo namjenjeno proizvodnji vina, manje od 7,908 miliona hektara godinu dana ranije, prenjela je agencija Rojters.

Najveći pad proizvodnje zabilježen je u Evropskoj uniji u čiji sektor vina Evropska komisija želi da unese opsežne izmjene, uključujući finansijski podsticaj za proizvođače koji odluče da iskrče svoje vinograde kako bi se isušila “jezera” neželjenih viškova vina u EU.

Pet vodećih evropskih izvoznika vina – Njemačka, Francuska, Italija, Portugalija i Španija – suočilo se prošle godine  sa smanjenjem udjela u svjetskoj trgovini na 61,8 odsto, sa prosječnih 78,8 procenata pred kraj 80-ih godina prošlog vijeka.

Generalni sekretar OIV Federiko Kasteluči (Federico Castelluči) je upozorio da bi smanjenje potrošnje vina moglo pričiniti velike probleme vinarima u zemljama u kojima je domaća tražnja tradicionalno davala podstrek proizvodnji, kao što je, na primjer, Italija.

Udio u svjetskoj trgovini vinom koji drže proizvođači na južnoj zemljinoj hemisferi – Argentina, Čile, Južnoafrička Republika, Australija i Novi Zeland – povećan je prošle godine na 28 odsto, sa 3,1 odsto u periodu od 1986. do 1990.

Proizvođači iz takozvanog Novog svijeta takođe piju sve više vina, pa je tako potrošnja od 26,5 miliona hektolitara u SAD prošle godine s lakoćom premašila domaću proizvodnju od 20 miliona hektolitara.

“Pozdravljamo pojavu novih proizvođačkih zemalja, ali su nam naročito potrebne nove potrošačke zemlje”, rekao je Kasteluči.

On je posebno izdvojio neke zemlje, kao što su SAD, gde je veliki marketinški trud lokalne industrije vina doprinjeo i uvozu vina.

Proizvodnja u Brazilu je, takođe, porasla i Kasteluči smatra da će ta zemlja postati vinska sila na koju se može računati.

Kina i Indija takođe razvijaju sopstvene industrije vina, ali Kasteluči ne očekuje da one uskoro postanu veliki izvoznici zbog rastuće tražnje domaćih potrošača.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!