Capital.ba

Oko 57 odsto građana Srbije ima pozitivno mišljenje o bankama

06.02.2009. / 18:02

BEOGRAD,  Oko 57 odsto građana Srbije ima pozitivno mišljenje o bankama, trećina daje srednju ocjenu, dok devet odsto ima negativno mišljenje, pokazalo je istraživanje Agencije “Medium Galup” o uslovima pod kojima se nude finansijske usluge na tržištu .

Istražovanje, koje je finansirala Narodna banka Srbije /NBS/, pokazalo je da 88 odsto građana nije imala neprijatnosti sa svojom bankom, dok je svaki deseti građanin imao nekih neprijatnosti.

Neprijatnosti su najčešće bile u vezi sa lošim uslovima pružanja usluga, a pored toga navode se neljubaznost i neprofesionalnost osoblja, netransparentnost i gužve na šalterima.

Viceguverner NBS Mira Erić-Jović rekla je da građani koji su nezadovoljni određenom uslugom u banci uvijek mogu da se obrate menadžeru te filijale.

Istraživanje je pokazalo i da nešto manje od polovine građana Srbije zna koliko iznosi nadoknada za vođenje tekućeg računa u njihovoj banci.

“Naknada za vođenje računa najčešće iznosi 100 do 200 dinara ili do 100 dinara. Rjeđe ona iznosi 200 do 300 dinara ili čak više od 300 dinara”, rekla je Milana Aleksić iz agencije “Medium Galup”.

Zatvaranje tekućeg računa u nekim bankama se ne naplaćuje, dok se troškovi zatvaranja u određenim bankama kreću i do 650 dinara.

Oko 56 odsto građana koji koriste dozvoljeni minus zna kolika je visina kamate na dozvoljenu pozajmicu i na raspolaganje sredstvima preko dozvoljene pozajmice.

Oko polovine građana koji posjeduju kreditne kartice zna kolika je kamata za korišćenje sredstava po kreditnoj kartici, dok više od 40 odsto nije navelo koliko iznosi ili to ne zna.

Prilikom istraživanja kombinovane su dvije metodologije. Prva je kvantitativno istraživanje javnog mnjenja i to korisnika bankarskih usluga koji imaju više od 20 godina, a druga metoda je kvalitativno istraživanje pod nazivom “Tajni kupac” – objasnio je Srbomir Branković, direktor agencije “Medium Galup”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!