Capital.ba

Odlučno ka ublažavanju ekonomske krize u BiH

25.03.2009. / 18:23

fiskalni-savjetSARAJEVO,  Fiskalni savjet BiH podržao je danas u Sarajevu inicijativu da se izmijeni zakonska odredba koja ograničava banke da učestvuju u programu osiguranja depozita ukoliko u njihovom kapitalu postoji učešće državnog kapitala preko 10 odsto.

Razmatrajući modele instrumenta obavezne rezerve u funkciji ublažavanja negativnih efekata svjetske finansijske krize, Fiskalni savjet je zatražio od Upravnog odbora Centralne banke BiH da zauzme stav o modalitetima instrumenta, uključujući i mogućnost smanjenja obavezne rezerve – saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.

Pri tome, navodi se u saopštenju, treba voditi računa o potrebi obezbjeđivanja što većeg iznosa sredstava za razvojne programe i programe koji su u vezi sa prevazilaženjem negativnih efekata svjetske finansijske krize.

Na sjednici je zaključeno da je BiH očuvala monetarnu stabilnost.

Fiskalni savjet razmotrio je informaciju o sredstvima Evropske komisije, namijenjenim za saniranje negativnih efekata svjetske ekonomske krize kroz IPA fond.

Programiranje sredstava iz IPA 2009. komponenta 1 ove godine urađeno je na opštu saglasnost uz učešće svih nivoa vlasti u BiH, te uz ravnomjernu izbalansiranost projekata iz Federacije BiH i Republike Srpske i projekata koji su aplicirani u ime institucija BiH.

Za razliku od ranijih godina, omogućeno je korišćenje sredstava iz IPA 2009. za ublažavanje posljedica ekonomske krize, tako da će od ukupno 80,5 miliona evra, 40 miliona evra biti iskorišteno za infrastrukturne projekte, za projekat podrške malim i srednjim preduzećima i povećanje kapaciteta Agencije za osiguranje depozita BiH.

Projekti, za koje je namijenjeno 40 miliona evra iz IPA 2009. koristiće, osim ovih grant sredstava, i skoro 250 miliona evra povoljnih kredita kod međunarodnih finansijskih institucija – stoji u saopštenju.

Kako se navodi, pored toga što je omogućeno da se sredstva iz IPA koriste za ublažavanje posljedica ekonomske krize, Evropska komisija je 27. novembra prošlegodine objavila Evropski plan za oporavak, prema kojem je podrška proširena na države kandidate ili potencijalne kandidate iz jugoistočne Evrope, u obliku Paketa za odgovor na krizu od 120 miliona evra.

Paket odgovora na krizu je u proceduri usvajanja u institucijama EU i trebalo bi da podrži međunarodne finansijske institucije sa oko 500 miliona evra.

Fiskalni savjet BiH, kojem je predsjedavao predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić, zadužio je Ministarstvo finansija i trezora i entitetska ministarstva finansija da pripreme potencijalne projekte u skladu sa sektorima definisanim kroz Paket za odgovor na krizu.

Konstatovano je, takođe, da su entitetska ministarstva finansija postigla saglasnost o ponudi Svjetske banke da se izvrši promjena postojeće tzv. CPL kamatne stope na fiksnu kamatnu stopu za konsolidovani zajam “B”, naslijeđen sukcesijom bivše SFRJ.

Fiskalni savjet zadužuje Ministarstvo finansija i trezora BiH da odmah pokrene proceduru izmjene kamatne stope, čime će, prema procjenama, biti ostvarena ušteda od oko 85 miliona KM do 2026. godine.

Fiskalni savjet zadužio je ministra finansija i trezora BiH Dragana Vrankića da, kao guverner za Međunarodni monetarni fond, uputi poziv ovoj međunarodnoj finansijskoj organizaciji za otpočinjanje pregovora za zaključivanje Stend baj aranžmana.

S tim u vezi zadužena je Savjetodavna grupa da pripremi platformu koja će služiti kao osnov za otpočinjanje pregovora u roku od sedam dana.

Na današnjoj sjednici zaključeno je da će delegaciju za proljećni sastanak međunarodnih finansijskih institucija u Vašingtonu, kao i za konstituencu u Budvi, činiti: predsjedavajući Špirić, ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić, ministar finansija RS Aleksandar Džombić, ministar finansija FBiH Vjekoslav Bevanda i guverner Centralne banke Kemal Kozarić.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!