Capital.ba

Očuvati postojeću zaposlenost

26.08.2009. / 16:55

ranka-misicBANJALUKA, Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske (RS) Ranka Mišić smatra da Vlada RS, sindikat i poslodavci moraju, što prije djelovati da bi se očuvala postojeća zaposlenost i svorila mogućnost otvaranja novih radnih mjesta.

“Jesen je period kada se obično ugovaraju poslovi za narednu godinu, a računajući na ekonomsku krizu i ono što se dešava u svijetu, mislim da će poslova biti manje, što povlači i otpuštanje radnika. Nadam se da griješim, ali je period do marta sljedeće godine veoma neizvjestan”, rekla je Mišićeva novinarima u Banjaluci nakon sastanka sa vršiocem dužnosti direktora Zavoda za zapošljavanje RS Boškom Tomićem.

Ona je istakla da sindikat ne može prihvatiti Nacrt zakona o posredovanju u zapošljavanju, jer umjesto dosadašljih osam, predviđa da je potrebno 12 mjeseci da radnik provede u radnom odnosu da bi kasnije mogao ostvariti naknadu na Birou za zapošljavanje.

“Tražimo da ostane član koji definiše da radnik koji nakon osam mjeseci neprekidnog rada kod poslodavca ostane bez zaposlenja, ima pravo na novčanu naknadu od 35 do 40 odsto njegove prosječne plate tri mjeseca, kao i da mu ta tri mjeseca teče radni staž”, pojasnila je Mišićeva.

Ona je dodala da je sindikat spreman da prihvati i nižu naknadu, pod uslovom da ostane ranija stavka od osam mjeseci, jer smatra da se time štite mladi radnici, koji su najčešće predmet zloupotrebe.

Prema njenim riječima, Strategija zapošljavanja RS predstavlja temeljni dokument koji bi trebao definisati način zapošljavanja i prioritete u zapošljavanju, prije svega radnika pedesetih godina, koji su ostali bez posla zbog loše ili nikakve privatizacije, “koja nije otvorila nova radna mjesta, već je ostavila ljude bez posla”, kao i stečaja preduzeća.

“Projekat zapošljavanja radnika starosti od 40 do 55 godina trebao bi biti dominantan u projektima koje vodi Zavod za zapošljavanje, ali isto tako se moraju pooštriti kontole inspkcijskih organa”, naglasila je Mišićeva.

Ona smatra da Vlada i lokalne zajednice poslodavce moraju stimulisati određenim beneficijama da zapošljavaju radnike u pedesetim godinama, kako ti radnici ne bi postali socijalni slučajevi.

Mišićeva je istakla da je za sedam mjeseci ove godine povećan broja radnika na Zavodu za zapošljavanje i to 4 000 više u odnosu na isti period prošle godine, te da u poređu sa drugim zemljama to i nije toliko zabrinjavajuće koliko činjenica da je bez posla ostalo preko 7 000 radnika koji su proglašeni tehnološkim viškom, “što predstavlja direktnu posljedicu ekonomske krize”.

“Brine nas i sporazumni prekid radnog odnosa u preko 3 500 slučajeva, jer to znači da su radnici pronašli bolje zaposlenje ali se ne pojavljuju kao novozaposleni u drugom preduzeću. Ima i oko 1 500 radnika koji su ostali bez posla, jer im je preduzeće zatvoreno”, dodala je Mišićeva.

Govoreći o socijalnim prodavnicama, Mišićeva je rekla da je taj projekat trebalo realizovati u RS, ali da je javnost bila podijeljena, te da su neki smatrali da bi to bilo još jedno dijeljenje stanovništva na bogate i siromašne.

Vršilac dužnosti direktora Zavoda za zapošljvanje RS Boško Tomić pojasnio je da u zemljama u okruženju radnik mora raditi najmanje 12 mjeseci da bi u slučaju gubitka posla ostvario pravo na tromjesečnu novčanu naknadu od 35 do 40 odsto, zavisno od dužine staža.

On smatra da će Nacrtom zakona koji predviđa da radnik bude zaposlen najmanje 12 mjeseci radnici biti zaštićeniji.

Prema njegovim riječima, na Zavodu za zapošljavanje, zaključno sa 31. julom ove godine nalazi se 138. 911 lica, što je za 4000 ili oko tri odsto nezaposlenih više u odnosu na isti period prošle godine.

“Po osnovu stečaja, na Zavodu je 40 000 lica ostvarilo prava na povezivanje staža i uplatu do godinu dana u zavisnosti od dužine staža, a i ostalim radnicioma čija su preduzeća u stečaju brzo će biti obrađeni predmeti, isplaćena sredstva i ispunjena prava, čim Vlada RS prebaci srestava iz Programa za socijalno zbrinjavanje”, pojasnio je Tomić i naglasio da Zavod redovno isplaćuje svoje korisnike.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!