Capital.ba

Novac iz Sinergije izvukli za gradnju zgrada

18.07.2012. / 9:14

BANJALUKA, Glavni uzrok negativnog poslovanja mikrokreditnog društva “Sinergija plus”, koje je prošle sedmice podnijelo zahtjev za pokretanje stečaja, je izvlačenje novca iz tog društva za izgradnju poslovnih objekata u Obilićevu i Novoj varoši u Banjaluci, tvrde radnici.

“Sinergija plus”, koja je prije godinu upozorena od Agencije za bankarstvo RS da će u slučaju nastavka loših finansijskih pokazatelja i smanjenja kapitala ostati bez dozvole za rad, prošle sedmice je podnijela prijedlog za stečaj Okružnom privrednom sudu u Banjaluci.
– Kašnjenje u naplati potraživanja nije uzrok negativnog poslovanja, već izvlačenje novca za izgradnju poslovnog objekta u ulici Stepe Stepanovića, kao i izgradnja stambeno-poslovnih objekata u ulici Meše Selimovića i Prvog krajiškog korpusa u naselju Nova varoš, prilikom čega su nelegalno izvučene velike svote novca u privatne svrhe – navode radnici.
Ističu da nije jasno ni po kom osnovu je “Sinergija plus”, čija je jedina djelatnost davanje mikrokredita, mogla da gradi stambeno-poslovne objekte za prodaju na tržištu.
– Takođe, potrebno je ispitati kako je “Sinergija plus” i pored gubitka od 3,9 miliona KM, uspjela kao osnivač da registruje kod Okružnog privrednog suda privredno društvo “Sinergija invest”, čiji je direktor Damir Miljević, koji je ujedno i izvršni direktor za razvoj u “Sinergija plus” i predsjednik Skupštine “Sinergija plus” – ističu radnici.
Kažu da direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac nije preduzela ništa da bude spriječena propast firme, te da su se direktori “Sinergije” Miljević i Željko Bogdanić obogatili, a njih 50 prepustili ulici.
Direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac rekla je da Agencija trenutno sprovodi kontrolu u mikrokreditnom društvu “Sinergija plus”, ali nije željela da kaže da li će im biti oduzeta dozvola.
– Kontrola je u toku i samo to vam mogu reći. Mikrokreditni sektor, što se tiče rizika, za Agenciju je daleko manje značajan od bankarskog, jer nema depozite – kaže Injac.
Rukovodilac Sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista RS “SWOT” Marko Đogo kaže da je Agencija za bankarstvo nadležna da kontroliše rad mikrokreditnih organizacija i da im, ako ima razloga za to, oduzima dozvolu.
– Moglo se očekivati da najslabiji u mikrokreditnom sektoru okončaju poslovanje. Ono što bi mogao biti problem je činjenica da je “Sinergija” emitovala obveznice, tako da će vlasnici tih obveznica pretrpjeti gubitke – naglasio je Đogo.
“Sinergija plus” prošlu godinu je završila sa neto dobiti od 220.000 KM, dok je u 2010. godini imala 3,9 miliona gubitka.
Stečaj “Sinergije plus” bio bi prvi stečaj u nekoj mikrokreditnoj organizaciji u RS. Njime će 51 radnik ostati bez posla, ali nikada u “Sinergiji” nije bilo sindikata koji bi ih zastupao. Vlasnici su pri pokušaju da se osnuje sindikat, prije nekoliko godina, odmah dali otkaz za petnaestak zaposlenih koji su pokrenuli tu inicijativu.
Direktor
Direktor “Sinergije plus” Željko Bogdanić je potvrdio da je ovo mikrokreditno društvo bilo investitor prilikom izgradnje objekata koje su pomenuli radnici, ali nije želio da komentariše njihove optužbe.
– Nadležni organi su sve vrijeme kontrolisali naš rad, a sve pritužbe mogu se uputiti nadležnim institucijama koje to treba da provjere – kaže Bogdanić. Glas Srspke

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!