Capital.ba

Njemački istražioci nelegalno skupljali podatke

03.04.2012. / 11:00

BERLIN/CIRIH, Prema procjenama njemačkih finansijskih uprava, na računima u Švajcarskoj  nalazi se oko 180 milijardi evra koji nikad nisu bili prijavljeni njemačkim poreskim službama – pa su njemački istražioci  “kupovali” podatke švajcarskih banaka o tim klijentima.

Sukob zbog njemačkih utajivača poreza, koji svoj kapital polažu na tajne račune švajcarskih banaka, traje već neko vrijeme. Da bi došle do imena poreskih utajivača, njemačke vlasti su preduzele sporne poteze.

Tako su 2010. njemački poreski istražioci učestvovali u kupovini ilegalnog CD-a sa podacima više od 1 100 njemačkih utajivača poreza sa računima pri švajcarskoj banci “Kredit Svis” (Credit Suisse).

Za CD je tada neimenovanoj osobi plaćeno 2,5 miliona  evra,  ali se taj iznos, kako tvrde vlasti, “višestruko isplatio” nakon “pozivanja utajivača na red”. Ali ono što se isplatilo državi sada bi se moglo obiti o glavu trojici njemačkih poreskih istražilaca.

Protiv njih je Švajcarska ovog vikenda podigla tužbu pod osnovanom sumnjom da su počinili  krivično djelo pružanja pomoći pri ekonomskoj špijunaži, te povredu bankarske tajne. Njemačkim državnim službenicima u Njemačkoj, doduše, ne prijeti hapšenje,  ali im se ne proporučuje  prelazak švajcarsko-njemačke granice.

Vijest o podizanju naloga za hapšenje u Njemačkoj je odjeknula poput bombe. Posebno  se na noge digla socijaldemokratska i “zelena opozicija”, koja ponašanje Švajcarske smatra skandaloznim.

Kada diktatori i masovne ubice bježe iz svojih zemalja, oni tada vrlo često svoje bogatstvo odnose u Švajcarsku. Ali Švajcarska ne kriminalizuje  njih nego njemačke poreske istražioce – kažu socijaldemokrate.

Najnoviji spor sigurno neće olakšati mukotrpni proces donošenja njemačko-švajcarskog poreskog sporazuma.

Opoziciji, od koje demohrišćansko-liberalna vlada Angele Merkel zavisi prilikom glasanja u gornjem domu parlamenta – Bundesratu, ovaj sporazum ionako ide previše na ruku. Oni smatraju da sporazum, koji je trebalo da stupi na snagu početkom sljedeće godine, u sadašnjem obliku štiti poreske utajivače i da je nepravedan prema onima koji pošteno plaćaju svoje poreze bez pritiska vlasti.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!