Capital.ba

Nijemci manje vjeruju u evro nego Francuzi

17.09.2012. / 12:16

BERLIN, Skoro dvije trećine Nijemaca smatra da bi njihovoj zemlji bilo bolje ako ne bi koristila evro, pokazuju danas objavljeni rezultati koji ukazuju na rastuće nezadovoljstvo u najvećoj evropskoj ekonomiji povodom krize zajedničke evropske valute.

Konzervativni dnevnik “Velt” u julu je proveo istraživanje među nešto više od 1.000 ljudi iz Njemačke, Francuske i Poljske, koja je članica EU, ali ne i evrozone.

Iako je njemačka ekonomija dobro podnijela krizu evra, Nijemci su sve nezadovoljniji zbog toga što njihova zemlja mora da uplaćuje pomoć slabijim članicama evrozone i strahuju da bi kriza mogla da ugrozi njihove ušteđevine, prenio je Rojters.

Za razliku od Njemačke, samo 26 odsto Francuza reklo je da bi Francuskoj bilo bolje bez evra. Francuzi imaju i pozitivnije mišljenje o opštim beneficijama od članstva u EU u poređenju sa Nijemcima.

Samo jedna trećina anketiranih smatra da bi Francuskoj bilo bolje izvan EU, u poređenju sa 49 odsto Nijemaca.

Poljaci sa malo entuzijazma razmišljaju o prelasku na evro, ali izražavaju snažnu podršku članstvu u Uniji, pokazala je anketa.

Samo 18 odsto Poljaka obuhvaćenih istraživanjem vjeruje da bi im bilo bolje ako bi poljska valuta zlota bila zamijenjena evrom, a 76 odsto misli da bi u tom slučaju zemlji bilo gore ili mnogo gore.

Poljaci imaju pozitivnije mišljenje o mogućnosti zapošljavanja zahvaljujući članstvu u EU. Mnogi Poljaci su preselili na Zapad u potrazi za bolje plaćenim poslovima nakon što je njihova zemlja postala članica EU 2004. godine.

Samo 24 odsto Poljaka smatra da bi imali bolje šanse za pronalaženje posla bez članstva u Uniji, u poređenju sa 37 odsto Nijemaca i 34 odsto Francuza.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!