Capital.ba

Nema posebne revizije u Gradu Banjaluci bez saglasnosti NSRS

16.01.2024. / 9:31

BANJALUKA – Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske ne može izvršiti posebnu reviziju poslovanja Grada Banjaluka bez zahtjeva i saglasnosti Odbora za reviziju Narodne skupštine RS, potvrđeno je za CAPITAL.

FOTO: A. Čavić/ Grad Banjaluka

U odgovoru na pitanja CAPITAL-a, iz Glavne službe za reviziju su precizirali da “postoji mogućnost posebne revizije bilo kog subjekta javnog sektora RS, ali se za takav revizorski angažman moraju ispuniti zakonske pretpostavke“.

Podsjećamo, vanredna sjednica Skupštine Grada Banjaluka na čijem dnevnom redu je rebalans gradskog budžeta za prošlu godinu prekinuta je u petak zato što se na sjednici pojavilo samo pet odbornika.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković traži od odbornika da usvoje predloženi rebalans, uprkos mišljenju Ministarstva finansija da se rebalans za 2023. godinu ne može usvojiti u 2024. godini.

Većina odbornika SNSD-a optužuje gradonačelnika da je nenamjenski trošio budžetska sredstva i da to želi da pokrije rebalansom.

Iz Glavne službe za reviziju objašnjavaju da se revizije vrše na osnovu Godišnjeg plana kojeg donosi glavni revizor, kao i da se finansijske revizije provode u dva ciklusa, od 1. januara do 31. jula i od 1. avgusta do 31. decembra za svaku kalendarsku godinu.

„Članom 23. stav 1. i 2. Zakona o reviziji javnog sektora RS propisano je da Narodna skupština ili Odbor za reviziju NSRS mogu zahtijevati od Glavne službe za reviziju da se izvrši posebna revizija, da se za to obezbjeđuju posebna sredstva i da se posebne revizije mogu izvršiti i na zahtjev Vlade RS uz saglasnost Odbora za reviziju NSRS“, navodi se u odgovoru na naša pitanja.

Pored toga, navode da je zakonom o reviziji propisana obavezna finansijska revizija kod Narodne skupštine, Vijeća naroda RS, Službe Predsjednika RS, Generalnog sekretarijata Vlade Srpske i ministarstava, Poreske uprave, Fonda PIO, Fonda zdravstvenog osiguranja, Javnog fonda za dječiju zaštitu i Zavoda za zapošljavanje RS, u prvom dijelu prvog ciklusa revizija primarno se provode ove revizije.

„Nakon njihovog kompletiranja, zbog ograničenosti ljudskih resursa, provode se ostale planirane revizije. Izvještaj o finansijskoj reviziji Grada Banjaluka za prošlu godinu planiran je da bude konačan i objavljen do kraja jula ove godine“, preciziraju iz Glavne službe za reviziju RS.

U odgovoru se kaže da zakon o reviziji ne prepoznaje pojam „vanredna revizija“, ali da postoji mogućnost posebne revizije za koju je, kako se precizira, neophodna saglasnost Odbora za reviziju Narodne skupštine.

Prema Poslovniku NSRS, na čelu Odbora za reviziju uvijek se nalazi opozicioni poslanik i to je trenutno poslanik SDS-a Mirjana Orašanin.

Pored nje, članovi Odbora za reviziju su poslanici SNSD-a Strahinja Bašević koji je i zamjenik predsjednika i njegove stranačke kolege Biljana Petković i Srđan Mazalica, zatim Zoran Kokanović (SP), Dragan Galić (NPS), Saša Grbić (SDP), Predrag Nešić (DNS) i Nebojša Vukanović (Lista za pravdu i red).

CAPITAL: D. Momić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Nema posebne revizije u Gradu Banjaluci bez saglasnosti NSRS

    1. Marko

      Zašto da se radi posebna kad su već planirali da urade reviziju ove godine? Nebulozan tekst.

      • Goran

        Ko se iole češao o revizije zna da razlika između redovnih planiranih revizija i vanrednih/posebnih revizija. Prve se rade po uhodanom šablonu i svi aspekti poslovanja se pogledaju više ili manje, a kod vanrednih/posebnih se daje fokus samo na određene stvari i tu se kopa do dna. Tako je bar u normalnim zemljama, gdje su revizori nezavisni od politike i menadžmenta.