Capital.ba

NALED: Smanjiti porez na najniže plate u Srbiji

28.03.2014. / 7:50

naledBEOGRAD, Smanjenje opterećenja na najniže plate stvorilo bi uslove da prijavljivanje radnika bude poželjnije, ocjenjuju u Nacionalnoj alijansi za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i dodaju da Srbija ima najmanji stepen progresivnosti u oporezivanju zarada u Evropi.

Takvim sistemom su posebno oštećeni zaposleni sa najmanjim primanjima, ali i privreda, jer su opterećene radno intenzivne industrije u kojima radi veliki broj radnika i gdje je najveća konkurencija na svjetskom tržištu, navode u ovoj organizaciji.

Predsjednik Upravnog odbora NALED-a, Vladan Atanasijević, kaže da bi uvođenjem progresivnijeg sistema oporezivanja rada, Srbija mogla znatno da smanji poresko opterećenje najnižih plata bez smanjivanja ukupnih poreskih prihoda.

“Tako bi se povećala konkurentnost, privredna proizvodnja, i povećala bi se zaposlenost. Veliki značaj taj potez imao bi i za suzbijanje sive ekonomije, jer bi prijavljivanje radnika bilo isplativije”, ističe on.

Prema analizi NALED-a, razlika između poreskog opterećenja ispodprosječne i nadprosječne plate u Srbiji je tek 1,2 odsto, dok je najveća progresivnost u razvijenim ekonomijama – Irskoj (18,1 odsto), Luksemburgu (14,2 odsto), Finskoj (11,8 odsto), Portugalu i Belgiji (10,5 odsto) i Švedskoj (10 odsto).

Istraživanje NALED-a pokazuje da Srbije bolje ne stoji ni kada se posmatra razlika u oporezivanju najnižih plata i prosječne zarade, jer je progresivnost u Srbiji tek 2,6 odsto i od nje je lošija je samo Bugarska. U ovom rasponu plata, kako dodaju, još je veći broj zemalja u Evropi koje imaju progresivnost veću od 10 odsto (čak 12 država).

Srbija je u evropskom vrhu po poreskom opterećenju najmanje plaćenih radnika, navodi se u ovoj analizi. Dok je kod oporezivanja prosječnih zarada, kako piše, Srbija ispod evropskog prosjeka (poreski klin u Srbiji je 39,2 odsto, a u EU iznad 41 odsto), po visini poreza i doprinosa na najmanja primanja je peta u Evropi.

“Progresivni poreski sistemi rade raspodjelu od bogatijih članova društva ka siromašnijim. Da li je tako nešto poželjno ili ne, pitanje je društvenog konsenzusa i odnosa prema pitanjima socijalne pravde. U većini evropskih društava postoji konsenzus da je neki stepen redistribucije između bogatih i siromašnih kroz poreski sistem poželjna stvar”, navode u NALED-u. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!