Capital.ba

Najveća kineska čeličana ukida 50.000 radnih mjesta

11.03.2016. / 14:40

celikPEKING, Jedan od najvećih kineskih proizvođača čelika, Vuhan ajron end stil (Wuhan Iron and Steel), prema najavi direktora te kompanije, planira da ukine do 50.000 radnih mjesta, jer zemlji više ne treba toliko čelika.

“Sektor za čelik u našoj kompaniji trenutno ima 80.000 zaposlenih, ali može da zadrži samo 30.000 njih”, izjavio je Ma Guoćang, direktor Vuhona, na marginama Nacionalnog narodnog kongresa, izvještava agencija Frans pres.

Ova izjava direktora Vuhona, koji je u državnom vlasništvu, najbolje ilustruje izazove s kojima se suočava Peking nastojeći da transformiše privredu, a da istovremeno izbjegne socijalne nemire, koji su anatema za državno rukovodstvo, ocijenjuje francuska agencija.

“Vjerovatno će 40.000 do 50.000 ljudi morati da potraže druge puteve ubuduće”, rekao je Ma za portal People.com.cn, koji je pokrenuo dnevni list “Pipl dejli”, glasilo Komunističke partije, dodaje Frans pres.

Kineska privreda je prošle godine porasla najsporijim tempom za četvrt vijeka i njeni izgledi su i dalje tmurni, a vlada je prošle nedjelje smanjila ciljani rast za 2016. godinu na 6,5 do 7,0 odsto sa ranije planiranih “oko sedam odsto”.

Prioritet vlasti je smanjenje zaduživanja, prekapaciranosti i zaliha, kako bi zadržali rast i učinili da on bude održiv. Stoga je vlada kao jedan od ciljeva najavila smanjenje kapaciteta proizvodnje čelika do 150 miliona tona u periodu od pet godina.

Znatan dio proizvodnje je već “van stroja”.

“Vuhan ajron end stil radi samo sa 70 do 75 odsto kapaciteta”, rekao je Ma.

Kineski ministar za ljudske resurse i socijalnu sigurnost procijenio je u februaru da će biti 1,8 miliona otkaza zbog restrukturisanja u sektorima uglja i čelika, ali nije naveo u kom vremenskom periodu se to očekuje, prenio je Frans pres.

Manja tražnja, damping…

Cijene čelika su pale u svjetlu prezasićenosti globalne ponude, a Sjedinjene Države i Evropska unija, čije su industrije čelika u velikim problemima, optužuju Kinu za prodaju ovog proizvoda na njihovim tržištima po dampinškim cijenama. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!