Capital.ba

Najskuplja Banjaluka, najjeftiniji Doboj

22.03.2013. / 7:50

cijeneBANJALUKA, Cijene pojedinih namirnica u Srpskoj variraju od grada do grada, a najskuplju hranu plaćaju stanovnici Banjaluke i Trebinja, dok Dobojlije izdvajaju najmanje novca za većinu proizvoda.

Prema posljednjim podacima Zavoda za statistiku RS, Banjalučani plaćaju najskuplji hljeb, odnosno za kilogram polubijelog hljeba moraju u prosjeku izdvojiti 2,46 KM, dok u Bijeljini isti proizvod košta svega 1,72 maraka.
– Banjalučani plaćaju i najskuplju tjesteninu, odnosno za kilogram treba da izdvoje 3,08 KM, dok u Doboju isti proizvod košta 3,02 KM – kazali su u Zavodu.
Kada je u pitanju meso, junetina sa kostima najskuplja je u Trebinju, odnosno za kilogram je potrebno izdvojiti 10,39 KM, dok u Doboju cijena ovog mesa košta 8,49 maraka.
Teletina je najskuplja u Banjaluci i za kilogram treba 20,27 KM, dok u Doboju ova vrsta mesa košta svega 16,66 KM.
Mlijeko i ulje najskuplje plaćaju stanovnici Trebinja, jer za litar treba da izdvoje 1,62 KM, odnosno 3,47 marke.
Mlijeko je najjeftinije u Banjaluci, gdje košta 1,42 KM, a ulje u Doboju gdje je za litar potrebno 3,06 KM.
Šećer ipak najskuplje plaćaju kupci u Doboju, odnosno kilogram košta 1,86 KM, a najjeftinije stanovnici Istočnog Sarajeva i to 1,69 maraka.
Kafa je najskuplja u Trebinju, gdje za kilogram treba izdvojiti 15,83 KM, a najjeftinija u Doboju, gdje kilogram košta 13,22 KM.
Bijeljinski vozači trebaju najmanje novca za gorivo jer litar evrodizela na pumpama u ovom gradu košta 2,32 KM, dok Prijedorčani litar ovog goriva plaćaju 2,43 maraka.
Kada su u pitanju usluge u frizerskim salonima, za muško šišanje u Banjaluci treba 6,63 KM, a najjeftinije prolaze muškarci u Prijedoru gdje za šišanje izdvajaju svega 3,63 marke.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, u februaru je u odnosu na januar poskupio polubijeli hljeb za tri feninga, pa trenutno u prosjeku kilogram košta 2,2 KM. Primjetne su i više cijene tjestenine, sira, kafe, te pojedinih vrsta voća i povrća.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da su cijene hrane najveće u gradu na Vrbasu jer je u Banjaluci nalazi veliki broj institucija Srpske u kojima su plate i najveće.
– Platežna moć potrošača u Banjaluci je najveća jer je ovdje koncentrisana najveća količina novca. Upravo zbog toga tražnja za proizvodima je najveća u Banjaluci, pa su zbog toga trgovci i istakli daleko veće cijene u odnosu na druge gradove – rekao je Petrović.
On je naglasio da su cijene namirnica najmanje u Doboju jer je platežna moć u ovom gradu daleko manja nego u Banjaluci.
– U Doboju je malo onih koji imaju velike plate. Trgovci u svakoj opštini moraju da prilagode cijene primanjima stanovnika – rekao je Petrović.
Plate
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna neto plata u Srpskoj u februaru iznosila je 811 KM i u odnosu na januar nije se mijenjala.
Najviša plata u februaru od 1.309 KM isplaćena je u oblasti finansijske djelatnosti i osiguranju, a najniža u iznosu od 544 KM u oblasti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane u hotelijerstvu i ugostiteljstvu. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!