Capital.ba

Nafta pada drugi uzastopni dan nakon porasta američkih zaliha

15.01.2009. / 9:32

NJUJORK, Cijena barela sirove nafte u terminskom kupoprodajnom futures ugovoru s isporukom u februaru na robnoj berzi u Njujorku u srijedu je pala za 1,32 posto, na 37,28 američkih dolara, a u četvrtak je nastavila padati za 2,95 posto, na 36,18 američkih dolara.
Razlog pada cijene sirove nafte je u srijedu objavljen izvještaj američkog ministarstva energetike koji je pokazao da je usporavanje potražnje dovelo do rasta američkih zaliha na najvišu visinu zadnjih 16 mjeseci.

Američke zalihe sirove nafte prošle su sedmice povećale za 1,14 milijuna barela, na 326,6 miliona, najvišu visinu od 31. avgusta 2007. godine. Za američke zalihe sirove nafte 15 analitičara koje je anketirao Bloomberg News prognoziralo je da će prošle sedmice porasti za 2,5 milijuna barela. Potražnja za gorivom pala je 6 posto, što je najoštriji pad u gotovo pet godina.

“Podaci nastavljaju pokazivati da je potražnja za naftom vrlo slaba. Nagomilavanje zaliha s obzirom na slabosti potražnje niti jednog analitičara ne bi smjelo iznenaditi. Visoka visina zaliha uteg je za cijenu sirove nafte s isporukom u relativno kratkom roku. Pad cijene sirove nafte pokazatelj je zabrinutosti investitora za globalnu ekonomiju”, izjavio je David Moore, strateg za ulaganja na robne berze u Commonwealth Bank of Australia Ltd.

“Zalihe sirove nafte u svijetu su na visini 84 dana potrošnje, što je rekordno visoka razina. Kratkoročno se to neće promijeniti, potražnje nema, a ekonomija se još uvijek nalazi u finansijskoj krizi”, u intervjuu za Bloomberg televiziju izjavio je Jan de Laat, direktor za energetiku, trgovinu i financiranje na robnim berzama u Rabobank International.

Brent sirova nafta s isporukom u februaru na ICE Futures Evrope berzi u Londonu u četvrtak je pala za 1,6 posto, na 44,35 američkih dolara. Zalihe benzina porasle su za 2,07 miliona barela na 213,5 miliona barela. Analitičari su očekivali porast zaliha benzina za 1,85 miliona barela. Nedostatak kredita američku ekonomiju pogodio je na gotovo svim područjima, a stanje zaliha samo odražava trenutno stanje u ekonomiji.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!