Capital.ba

Na nivou BiH formirati Krizni štab

29.12.2008. / 10:42

SARAJEVO, Potrebno je formirati zajednički organ ili tijelo od predstavnika vlasti, Centralne banke BiH, entitetskih agencija za bankarstvo i Udruženja banaka BiH, koje bi imalo ulogu kriznog štaba za praćenje realizacije mjera za ublažavanje posljedice svjetske krize na BiH, zaključeno je na sastanku državnih i entitetskih finansijskih institucija i banaka u BiH.

Zajedničkom sastanku prisustvovali su predstavnici Centralne banke BiH, Ministarstva finansija i trezora BiH, ministarstava finasija Republike Srpske /RS/ i Federacije BiH /FBiH/, Agencije za osiguranje depozita BiH, agencija za bankarstvo RS i FBiH i predstavnici banaka u BiH.

Na sastanku je ocijenjeno da BiH neće biti pošteđena uticaja svjetske ekonomske krize, ali koordiniranim akcijama i preventivnim djelovanjem njeni negativni efekti mogu biti znatno ublaženi

Iz Udruženja banka BiH danas je saopšteno da bi usvojeni zaključci trebalo da budu u funkciji preventivnog djelovanja, odnosno hitnih mjera radi ublažavanja uticaja svjetske ekonomske krize u BiH.

Dogovoreno je i da bude povećan nivo osiguranih depozita iznalaženjem najracionalnijih rješenja, da agencije za bankarstvo, u saradnji sa ministarstvima finansija entiteta i distrikta Brčko, uvaže prijedlog banaka da troškovi rezervisanja za potencijalne gubitke ne budu u osnovici za plaćanje poreza na dobit.

Predloženo je i da agencije za bankarstvo preispitaju svoje odluke o minimalnim standardima za upravljanje kreditnim rizikom i klasifikaciju aktive banaka, da se bankama omogući brz i jednostavan reprogram kredita, sa mogućnošću grejs perioda za plaćanje glavnice, te da Centralna banka BiH preispita snižavanje visine naknada za svoje usluge.

“Banke će kontinuirano analizirati i racionalizovati troškove poslovanja, izbjegavajući povećanje kamatnih stopa na kredite. Učiniće sve na eliminaciji nelojalne konkurencije među njima, koja se ogleda kroz nuđenje besplatnih usluga i visokih kamatnih stopa na depozite”, navodi se u saopštenju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!